- Metropolie mają własny budżet złożony ze składek gmin członkowskich oraz pięciu procent podatku PIT zebranego wśród mieszkańców. Wstępne szacunki mówią, że fundusze metropolii krakowskiej mogą wynieść nawet 500 milionów złotych rocznie na wspólne działania. mówimy tutaj o wspólnej gospodarce komunalnej, transporcie zbiorowym i ochronie środowiska. Jeszcze są kwestie edukacji i ochrony powietrza - mówi Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.
Projekt ustawy ma powstać do końca roku. Następnie będzie konsultowany z przedstawicielami samorządów oraz mieszkańcami gmin zainteresowanymi dołączeniem do metropolii.
- Taka ustawa może być uchwalona w Senacie, bo tam mamy nadzieję na uzbieranie większości, ale pojawia się pytanie jak na ten projekt zareagują w Sejmie. My zakładamy, że niezależnie od tego czy większość w Sejmie się znajdzie, to warto już teraz przepracować ten projekt - mówi poseł Aleksander Miszalski.
Obecnie w Polsce działa tylko jedna - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. O utworzenie podobnego związku zabiegają metropolie łódzka oraz pomorska.