Babciowe

i

Autor: Pixabay Rozpoczęły się wypłaty świadczeń w ramach programu „Aktywny Rodzic”

Wiadomości

Ruszyły wypłaty babciowego. Kiedy pieniądze pojawią się na kontach?

2024-11-29 15:16

ZUS rozpoczął wypłacanie tzw. babciowego. Jak poinformowała Kancelaria Premiera, w ramach programu „Aktywny Rodzic” do rodziców lub placówek wychowawczych trafi łącznie prawie 270 milionów złotych. Świadczenia są wypłacane w trzech różnych wariantach: „Aktywni rodzice w pracy”, „Aktywnie w domu” oraz „Aktywnie w żłobku”. Kwoty wypłat wynoszą 500, 1500 albo 1900 złotych w zależności od programu. Kiedy pieniądze wpłyną na konta? Sprawdźcie w poniższym materiale.

Babciowe 2024. Rozpoczęły się wypłaty świadczeń w ramach programu „Aktywny Rodzic”

Kancelaria Premiera poinformowała, że wystartowały wypłaty w ramach programu „Aktywny Rodzic”. ZUS wypłaci ponad 230 tysięcy świadczeń, a do rodziców lub placówek wychowawczych trafi prawie 270 milionów złotych. Pieniądze pojawią na kontach w piątek, 29 listopada 2024 roku, a kwota przelewu będzie zależna od jednego z trzech wariantów programu: „Aktywni rodzice w pracy”, „Aktywnie w domu” oraz „Aktywnie w żłobku”. Celem wsparcia jest pomoc rodzicom w łączeniu życia rodzinnego z zawodowym. Jak zaznacza ZUS, w listopadzie zostaną wypłacone świadczenia za październik, a w kolejnych miesiącach na konta będą wpływać pieniądze za miesiąc poprzedni.

Przypomnijmy, że wysokość świadczenia „Aktywni rodzice w pracy” wynosi 1500 złotych albo 1900 złotych w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Świadczenie „Aktywnie w domu” to kwota 500 złotych. Natomiast „Aktywnie w żłobku” przysługuje w wysokości opłaty poniesionej przez rodzica i wynosi maksymalnie 1500 złotych albo 1900 złotych w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Wszystkie trzy świadczenia zostały uruchomione 1 października 2024 roku.

Program „Aktywny Rodzic”. To warto wiedzieć o świadczeniach w ramach tzw. babciowego

Świadczenie „Aktywni rodzice w pracy” przysługuje rodzicom, którzy są aktywni zawodowo (oboje) i podlegają z tytułu tej aktywności ubezpieczeniu emerytalnemu i rentownemu od podstawy, której łączna (oboje rodziców) wysokość wynosi nie mniej niż 100 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość świadczenia na jedno dziecko w wieku od 12. miesiąca życia do ukończenia 35. miesiąca życia wynosi 1500 złotych miesięcznie. Jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności wzrasta do 1900 złotych. O przeznaczeniu pieniędzy decydują rodzice.

Świadczenie „Aktywnie w domu” przysługuje na identycznych zasadach, na jakich funkcjonuje rodzinny kapitał opiekuńczy. Innowacją jest tutaj możliwość otrzymania dofinansowania na każde, również na pierwsze i jedyne, dziecko w wieku od 12. miesięcy do ukończenia 35. miesiąca życia. Jego wysokość to 500 złotych miesięcznie przez okres dwóch lat. Jednak w tym przypadku rodzice muszą podjąć decyzję, czy chcą zachować tzw. prawa nabyte do rodzinnego kapitału opiekuńczego, wypłacanego od drugiego dziecka, czy skorzystać ze świadczenia „Aktywnie w domu”.

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” wynosi 1500 złotych miesięcznie na dziecko albo 1900 złotych w przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością. Zastępuje ono dotychczasowe dofinansowanie w wysokości do 400 złotych do opłaty za pobyt w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech. Jest skierowane do rodziców korzystających ze żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

To perła modernizmu na mapie Krakowa. Hotel Cracovia zostanie przebudowany [GALERIA]

Historia Wisły Kraków. Pamiętasz te legendarne mecze?

Pytanie 1 z 20
1. W tym meczu Wisła pokonała na wyjeździe gospodarzy 4:1. Bramki zdobywali Kalu Uche, Maciej Żurawski i Kamil Kosowski. Kto był wówczas przeciwnikiem „Białej Gwiazdy”?
BABCIOWE? Niech się WYPCHA! Polacy pokłócili się o TUSKA! | Komentery