Babciowe

i

Autor: Pixabay Rozpoczęły się wypłaty świadczeń w ramach programu „Aktywny Rodzic”

Wiadomości

Ruszyły wypłaty babciowego. Kiedy pieniądze pojawią się na kontach?

2024-11-29 15:16

ZUS rozpoczął wypłacanie tzw. babciowego. Jak poinformowała Kancelaria Premiera, w ramach programu „Aktywny Rodzic” do rodziców lub placówek wychowawczych trafi łącznie prawie 270 milionów złotych. Świadczenia są wypłacane w trzech różnych wariantach: „Aktywni rodzice w pracy”, „Aktywnie w domu” oraz „Aktywnie w żłobku”. Kwoty wypłat wynoszą 500, 1500 albo 1900 złotych w zależności od programu. Kiedy pieniądze wpłyną na konta? Sprawdźcie w poniższym materiale.

Babciowe 2024. Rozpoczęły się wypłaty świadczeń w ramach programu „Aktywny Rodzic”

Kancelaria Premiera poinformowała, że wystartowały wypłaty w ramach programu „Aktywny Rodzic”. ZUS wypłaci ponad 230 tysięcy świadczeń, a do rodziców lub placówek wychowawczych trafi prawie 270 milionów złotych. Pieniądze pojawią na kontach w piątek, 29 listopada 2024 roku, a kwota przelewu będzie zależna od jednego z trzech wariantów programu: „Aktywni rodzice w pracy”, „Aktywnie w domu” oraz „Aktywnie w żłobku”. Celem wsparcia jest pomoc rodzicom w łączeniu życia rodzinnego z zawodowym. Jak zaznacza ZUS, w listopadzie zostaną wypłacone świadczenia za październik, a w kolejnych miesiącach na konta będą wpływać pieniądze za miesiąc poprzedni.

Przypomnijmy, że wysokość świadczenia „Aktywni rodzice w pracy” wynosi 1500 złotych albo 1900 złotych w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Świadczenie „Aktywnie w domu” to kwota 500 złotych. Natomiast „Aktywnie w żłobku” przysługuje w wysokości opłaty poniesionej przez rodzica i wynosi maksymalnie 1500 złotych albo 1900 złotych w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Wszystkie trzy świadczenia zostały uruchomione 1 października 2024 roku.

Program „Aktywny Rodzic”. To warto wiedzieć o świadczeniach w ramach tzw. babciowego

Świadczenie „Aktywni rodzice w pracy” przysługuje rodzicom, którzy są aktywni zawodowo (oboje) i podlegają z tytułu tej aktywności ubezpieczeniu emerytalnemu i rentownemu od podstawy, której łączna (oboje rodziców) wysokość wynosi nie mniej niż 100 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość świadczenia na jedno dziecko w wieku od 12. miesiąca życia do ukończenia 35. miesiąca życia wynosi 1500 złotych miesięcznie. Jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności wzrasta do 1900 złotych. O przeznaczeniu pieniędzy decydują rodzice.

Świadczenie „Aktywnie w domu” przysługuje na identycznych zasadach, na jakich funkcjonuje rodzinny kapitał opiekuńczy. Innowacją jest tutaj możliwość otrzymania dofinansowania na każde, również na pierwsze i jedyne, dziecko w wieku od 12. miesięcy do ukończenia 35. miesiąca życia. Jego wysokość to 500 złotych miesięcznie przez okres dwóch lat. Jednak w tym przypadku rodzice muszą podjąć decyzję, czy chcą zachować tzw. prawa nabyte do rodzinnego kapitału opiekuńczego, wypłacanego od drugiego dziecka, czy skorzystać ze świadczenia „Aktywnie w domu”.

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” wynosi 1500 złotych miesięcznie na dziecko albo 1900 złotych w przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością. Zastępuje ono dotychczasowe dofinansowanie w wysokości do 400 złotych do opłaty za pobyt w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech. Jest skierowane do rodziców korzystających ze żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna.

Kraków Radio ESKA Google News

To perła modernizmu na mapie Krakowa. Hotel Cracovia zostanie przebudowany [GALERIA]

Historia Wisły Kraków. Pamiętasz te legendarne mecze?
Pytanie 1 z 20
1. W tym meczu Wisła pokonała na wyjeździe gospodarzy 4:1. Bramki zdobywali Kalu Uche, Maciej Żurawski i Kamil Kosowski. Kto był wówczas przeciwnikiem „Białej Gwiazdy”?
BABCIOWE? Niech się WYPCHA! Polacy pokłócili się o TUSKA! | Komentery