Godło państwowe po liftingu
Gdzie znajdzie się „nowy orzeł”? Na papierze firmowym, stronach internetowy, stopkach w mailach, profilach rządowych w mediach społecznościowych, wizytówkach, materiałach promocyjnych czy broszurach informacyjnych premiera Mateusza Morawieckiego, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz podległych mu resortom. Zmienione godło państwowe powstało zgodnie z rozporządzeniem premiera, które mówi o zasadach wspólnej identyfikacji wizualnej organów administracji rządowej.
Polecany artykuł:
Andrzej-Ludwik Włoszczyński projektant graficzny, specjalizujący się w znakach firmowych i identyfikacji wizualnej, ilustrator, a także bloger dostrzega pozytywne aspekty tego projektu, jednak pisze również:
– Tym sposobem będziemy mieli DWA wzory godła, a dokładniej DWA wzory orła państwowego. Podobno od przybytku głowa nie boli (…). Rozporządzenie co prawda ogranicza się, co do zakresu stosowania, jedynie do instytucji rządowych, ale niespójność wzorca ustawowego i tego z rozporządzenia będzie bardzo widoczna. Gorzej, bo ta niespójność może być rażąca przy jednoczesnym wystąpieniu Godła (herbu) RP i orła administracji rządowej, w momencie np. patronatów Prezydenta i Premiera/ministrów – napisał Andrzej-Ludwik Włoszczyński na stronie projekt Orli Dom.
Czym różni się godło rządowe od dotychczas obowiązującego?
Godło, którego używać będzie rząd różni się wizualnie, choć zapowiadanych ustawowych korekt w symbolach narodowych nie było. Jakie elementy są zmienione?
- złote nogi, zamiast szponów,
- trzylistne koniczyny zamiast pięciolistnej rozety,
- zmiana proporcji tułowia i skrzydeł,
- inny rysunek korony,
- inny rysunek piór na piersi orła,
- symetryczne skrzydła.
– Mamy do czynienia z wprowadzeniem tylnymi drzwiami innego wzoru orła niż ustawowy – powiedział portalowi msn.com prof. Marek Adamczewski, redaktor monografii „Orzeł Biały. Źródła do historii herbu państwa polskiego (1815–2015)”.