Oto najcenniejsze monety z PRL-u. Które z nich osiągają wysokie ceny?
Czasy PRL-u minęły bezpowrotnie, ale zostawiły po sobie wiele pamiątek. Często są to przedmioty codziennego użytku, stare meble, akcesoria czy monety, które ówcześnie funkcjonowały w obiegu. Co ciekawe, wiele z nich jest dzisiaj prawdziwym rarytasem poszukiwanym przez kolekcjonerów i numizmatyków. Ceny monet z PRL-u potrafią osiągać astronomiczne wartości na internetowych aukcjach. Nie każda moneta jest oczywiście skarbem, ale zdecydowanie warto przyjrzeć im się bliżej. Dla przykładu, moneta o nominale 1 zł z 1957 roku została sprzedana na aukcji za ponad 8 tys. złotych! W naszej galerii możecie sprawdzić, które monety z PRL-u są najbardziej wartościowe.
Jak rozpoznać wartościową monetę z PRL-u?
Oczywiście nie wszystkie monety bite w czasach PRL-u są warte fortunę. Najczęściej będą to niskie kwoty, jednak wśród domowych zakamarków można trafić na prawdziwy rarytas. Chodzi m.in. o szczegóły, które sprawiają, że dana moneta jest wyjątkowa. Jak podaje Mennica Polska, monety o nominale 10 groszy produkowane w 1973 roku osiągają wysokie wartości z powodu braku oznaczenia menniczego. W takim przypadku niektóre aukcje kończyły się sprzedażą przedmiotu za nawet 10 tys. złotych!
W PRL-u bito także próbne monety, które zdobił napis „próba”, a które nigdy nie weszły do obiegu. Najwyższą wartość prezentują monety z niskim nakładem zachowane w idealnym stanie. Przykładem mogą być tutaj monety z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki z 1958 i 1985 roku o nominałach 10 zł.