Schrony w Krakowie. Ile ich jest? Niepokojące prognozy ekspertów

i

Autor: JOANNA URBANIEC/POLSKAPRESS/Polska Press/East News Schrony w Krakowie. Ile ich jest? Niepokojące prognozy ekspertów

Schrony w Krakowie. Ile ich jest? Niepokojące prognozy ekspertów

2022-10-26 9:19

Wojna za wschodnią granicą, oprócz wzbudzania niepokoju daje także sygnały do tego, aby lepiej przyjrzeć się temu, jak zorganizowane są polskie miasta na wypadek trudnych sytuacji. Nie inaczej jest w Krakowie, gdzie mieszkańcy mają do dyspozycji schrony. Okazuje się, że wcale nie jest kolorowo.

Jakie schrony znajdziemy w Krakowie? Ile ich jest?

W mieście na chwilę obecną, według szacunków jest około 700-800 schronów. Najwięcej, około 260 znajduje się w Nowej Hucie, która początkowo powstawała jako osobne miasto. W latach 50., w czasach trwania zimnej wojny panował strach przed wybuchem III wojny światowej, dlatego pod powstającymi w Hucie blokami, teatrami i innymi budynkami budowano schrony dla ludności cywilnej.

- Typowo piwniczny schron pod blokiem mieszkalnym zajmował do ok. 100 mkw., a wyłączając pomieszczenia techniczne miał ok. 70 mkw. Na jedną osobę miało przypadać ok. 1 mkw. Czyli taki schron mógłby zmieścić 70-80 osób. Obiekty te w przypadku najczarniejszego scenariusza nie pomieściłyby wszystkich mieszkańców – mówi Dariusz Krzyształowski, prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii Rawelin.

W jakim stanie są krakowskie schrony?

Tu informacje także nie są pozytywne, bo od lat 80. w Krakowie nie powstał praktycznie żaden nowy schron. Ostatnie z nich były modernizowane w latach 70. poprzez wymianę drzwi czy filtrowentylatorów. Wiele z nich jest w coraz gorszym stanie – mają być zagrzybione i zawilgocone, a przywrócenie ich do pierwotnej funkcji będzie bardzo drogie. Na sprawę obiektów, które miałyby ochronić ludność cywilną, jeszcze podczas inwazji Rosji na Ukrainę zwrócił uwagę radny Bolesław Kosior, który domagał się przygotowania dawnych schronów na potencjalne wykorzystanie. Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski w odpowiedzi na interpelację wskazał, że problematyka infrastruktury schronowej leży w kwestii wojewodów, a miasto nie może zobligować właścicieli do ponoszenia kosztów przygotowań takich pomieszczeń.

W pierwszej połowie października strażacy w całym kraju – na polecenie MSWiA – rozpoczęli inwentaryzację schronów i miejsc schronienia.

- Zaangażowane są wszystkie komendy PSP, co najmniej kilkuset strażaków. Wiemy, że obiekty te przez lata były niewykorzystane, więc trzeba je zinwentaryzować. Państwo polskie musi być przygotowane na różne scenariusze, nawet te najmniej prawdopodobne” – powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita pytany o inwentaryzację.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik zapowiedział, że będą finanse na doposażenie schronów. Z danych MSWiA wynika, że w całym kraju jest 62 tys. schronów.

Mauzoleum Prezydentów na Uchodźstwie. Tu zostaną złożone prochy sześciu prezydentów RP. Byliśmy w podziemiach Świątyni Opatrzności