Tani węgiel od gminy. Skawina rozpoczyna sprzedaż
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą gminy mogą kupować węgiel od importerów za 1500 złotych za tonę (cena ta nie uwzględnia jednak kosztów transportu), a następnie sprzedawać go mieszkańcom za maksymalnie 2000 złotych. W Skawinie blisko Krakowa właśnie rusza sprzedaż taniego węgla. Choć gmina w 90% jest zgazyfikowana, a od kilku lat jest liderem nie tylko w województwie, ale i Polsce, pod względem liczby wymienionych kotłów z węglowych na gazowe, część mieszkańców nadal posiada piece na ten rodzaj opału.
Węgiel w Skawinie. Jaka cena za tonę?
Każdy mieszkaniec Skawiny, któremu przysługuje dodatek węglowy, złoży wniosek do Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie i otrzyma pozytywną decyzję, będzie mógł kupić węgiel za 1700 zł brutto za tonę.
- Mimo tego, że od 2030 roku wejdzie w naszej gminie całkowity zakaz palenia węglem, na ten moment w Skawinie nadal mamy kilkaset "kopciuchów" oraz pieców węglowych, dlatego czujemy się w obowiązku zadbać o to, żeby żadnemu z mieszkańców nie zabrakło w tym sezonie grzewczym opału na zimę. Pierwotnie dystrybucją węgla miał zajmować się Miejski Zakład Usługowy, natomiast doszliśmy do wniosku, że korzystniej będzie - zarówno dla samorządu, jak i dla mieszkańców - jeśli zajmie się tym prywatny skład węgla, który znajduje się w Radziszowie. Ustawodawca dopuszcza taką możliwość. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli kupić węgiel 300 złotych taniej – powiedział nam Marcin Kozielski, rzecznik Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie.
Tani węgiel w Skawinie. Co z transportem?
Węgiel będzie można odebrać ze składu węglowego, który mieści się w Radziszowie na ul. Przemysłowej 5. Sporym ułatwieniem dla mieszkańców jest jednak to, że istnieje możliwość dostarczenia węgla bezpośrednio pod dom.
- Usługa dostarczenia węgla do domu będzie wyceniana indywidualnie w zależności od odległości składu od domu, natomiast nie przekroczy ona 100 złotych brutto, a zatem: węgiel za tonę 1700 złotych brutto z odbiorem własnym na miejscu; węgiel z dostawą - maksymalnie 1800 złotych brutto - dodał Marcin Kozielski.
Węgiel w Skawinie. Kiedy będzie można go odebrać?
Urząd Miasta i Gminy w Skawinie złożył zapotrzebowanie do Tauronu, który zajmuje się dostarczaniem węgla. Dystrybutor odpowiedział, że ekogroszek będzie możliwy do odbioru od 12 grudnia, a orzech od 16 grudnia. W momencie, gdy samorząd odbierze węgiel, który zostanie przewieziony do Radziszowa, będzie można rozpocząć realną sprzedaż.
- Dochodzą do nas głosy z innych samorządów, że te terminy ulegają opóźnieniu. Bardzo ważną kwestią jest to, że gdy złożymy wniosek do Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie (jego wzór jest dostępny na stronie internetowej, można go złożyć elektronicznie lub osobiście), nie wpłacajmy od razu pieniędzy na konto gminy, a poczekajmy na weryfikację i akceptację. Po złożeniu wniosku, mailowo lub telefonicznie skontaktuje się z nami pracownik urzędu. Wtedy będzie można zrobić przelew i umówić się na odbiór lub dostawę węgla - powiedział Marcin Kozielski, rzecznik Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie.