Skawina rozpoczyna sprzedaż węgla. Cena zaskakuje!

i

Autor: PAP/Tytus Żmijewski Skawina rozpoczyna sprzedaż węgla. Cena zaskakuje!

Tani węgiel w Skawinie. Gmina rozpoczęła sprzedaż opału po zaskakującej cenie

2022-12-27 8:20

Tani węgiel w Skawinie. Według podpisanej 2 listopada ustawy, gminy, spółki gminne i związki gminne mogą kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1500 złotych za tonę i sprzedawać za maksymalnie 2000 złotych. W małopolskiej Skawinie wkrótce ruszy sprzedaż. Opał będzie sprzedawany mieszkańcom za 1700 zł brutto za tonę. Co więcej, istnieje możliwość dostarczenia węgla bezpośrednio pod dom.

Tani węgiel od gminy. Skawina rozpoczyna sprzedaż

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą gminy mogą kupować węgiel od importerów za 1500 złotych za tonę (cena ta nie uwzględnia jednak kosztów transportu), a następnie sprzedawać go mieszkańcom za maksymalnie 2000 złotych. W Skawinie blisko Krakowa właśnie rusza sprzedaż taniego węgla. Choć gmina w 90% jest zgazyfikowana, a od kilku lat jest liderem nie tylko w województwie, ale i Polsce, pod względem liczby wymienionych kotłów z węglowych na gazowe, część mieszkańców nadal posiada piece na ten rodzaj opału. 

Węgiel w Skawinie. Jaka cena za tonę?

Każdy mieszkaniec Skawiny, któremu przysługuje dodatek węglowy, złoży wniosek do Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie i otrzyma pozytywną decyzję, będzie mógł kupić węgiel za 1700 zł brutto za tonę.

- Mimo tego, że od 2030 roku wejdzie w naszej gminie całkowity zakaz palenia węglem, na ten moment w Skawinie nadal mamy kilkaset "kopciuchów" oraz pieców węglowych, dlatego czujemy się w obowiązku zadbać o to, żeby żadnemu z mieszkańców nie zabrakło w tym sezonie grzewczym opału na zimę. Pierwotnie dystrybucją węgla miał zajmować się Miejski Zakład Usługowy, natomiast doszliśmy do wniosku, że korzystniej będzie - zarówno dla samorządu, jak i dla mieszkańców - jeśli zajmie się tym prywatny skład węgla, który znajduje się w Radziszowie. Ustawodawca dopuszcza taką możliwość. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli kupić węgiel 300 złotych taniej – powiedział nam Marcin Kozielski, rzecznik Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie.

Tani węgiel w Skawinie. Co z transportem?

Węgiel będzie można odebrać ze składu węglowego, który mieści się w Radziszowie na ul. Przemysłowej 5. Sporym ułatwieniem dla mieszkańców jest jednak to, że istnieje możliwość dostarczenia węgla bezpośrednio pod dom.

- Usługa dostarczenia węgla do domu będzie wyceniana indywidualnie w zależności od odległości składu od domu, natomiast nie przekroczy ona 100 złotych brutto, a zatem: węgiel za tonę 1700 złotych brutto z odbiorem własnym na miejscu; węgiel z dostawą - maksymalnie 1800 złotych brutto - dodał Marcin Kozielski.

Węgiel w Skawinie. Kiedy będzie można go odebrać?

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie złożył zapotrzebowanie do Tauronu, który zajmuje się dostarczaniem węgla. Dystrybutor odpowiedział, że ekogroszek będzie możliwy do odbioru od 12 grudnia, a orzech od 16 grudnia. W momencie, gdy samorząd odbierze węgiel, który zostanie przewieziony do Radziszowa, będzie można rozpocząć realną sprzedaż.

- Dochodzą do nas głosy z innych samorządów, że te terminy ulegają opóźnieniu. Bardzo ważną kwestią jest to, że gdy złożymy wniosek do Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie (jego wzór jest dostępny na stronie internetowej, można go złożyć elektronicznie lub osobiście), nie wpłacajmy od razu pieniędzy na konto gminy, a poczekajmy na weryfikację i akceptację. Po złożeniu wniosku, mailowo lub telefonicznie skontaktuje się z nami pracownik urzędu. Wtedy będzie można zrobić przelew i umówić się na odbiór lub dostawę węgla - powiedział Marcin Kozielski, rzecznik Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie.

Kraków. Sprawcy brutalnego rozboju w rękach policji. Rozpoznał ich czytelnik mediów

QUIZ PRL: Święta Bożego Narodzenia w PRL-u. To była magia prawdziwych świąt?

Pytanie 1 z 10
Żywe karpie sprzedawano, wyjmując je: