Wysokie ciśnienie w Polsce

i

Autor: Johannes Plenio, Unsplash/Screenshot WXCharts.com

POGODA

Skrajnie wysokie ciśnienie w Polsce może być niebezpieczne na dłuższą metę. Wiadomo, kiedy wróci do normy

2024-11-06 11:59

Początek jesieni przywitał nas niezwykle piękną pogodą. Za sprawą rozległego wyżu, który od kilku tygodni unosi się nad Europą, mogliśmy doświadczyć prawdziwego babiego lata i mnóstwa słońca. To jednak wiążę się także z niezwykle wysokim ciśnieniem, które, chociaż dobre dla niskociśnieniowców, długofalowo może mieć opłakane skutki. Kiedy ciśnienie w Polsce wróci do normy?

Spis treści

  1. Wyż nad Europą przyniósł babie lato w Polsce
  2. Wysokie ciśnienie w Polsce. Wskaźniki od dawna nie były tak wysokie
  3. Wysokie ciśnienie w Polsce. Jakie ma skutki dla meteopatów?
  4. Do kiedy wysokie ciśnienie utrzyma się w Polsce?

Wyż nad Europą przyniósł babie lato w Polsce

Potężny wyż, który zawisł nad Europą sprawił, że początek jesieni po katastrofalnych powodziach, ugościł nas prawdziwym babim latem. Dużo słońca i wysokie temperatury zagościły w Polsce niemal przez cały październik, pozwalając nam się cieszyć prawdziwą, złotą jesienią. Chociaż po dniu Wszystkich Świętych aura pogodowa nieco uległa zmianie i chociaż promienie słońca wciąż opromieniają nam dni, za oknami zrobiło się już znacznie chłodniej. Nocami w niemal całym kraju obserwujemy przymrozki, a w rejonach wysokogórskich temperatura powietrza spada znacznie poniżej zera.

Wysokie ciśnienie w Polsce. Wskaźniki od dawna nie były tak wysokie

Wraz z wyżem, który na dobre rozgościł się nad Europą, do Polski przyszły rekordowe wyże. Eksperci wskazują, że tak wysokich wskaźników, utrzymujących się przez tak długi czas nie było od naprawdę dawna. Obecnie barometry w całym kraju wskazują powyżej 1030 hPa, podobnie było przez większość października. Co więcej, takie wartości na razie się utrzymają, a wręcz w najbliższych dniach jeszcze wzrosną. To ważna wiadomość dla meteopatów, czyli osób wrażliwych na zmiany w pogodzie.

QUIZ: O pogodzie wiesz już wszystko? Sprawdź swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 10
W jakim kierunku wieje halny?

Wysokie ciśnienie w Polsce. Jakie ma skutki dla meteopatów?

Meteopaci to osoby nie tylko wrażliwe na pogodę, czyli przykładowo występowanie intensywnych opadów deszczu czy burzy. Dużą rolę w ich samopoczuciu odgrywają także spadki i wzrosty ciśnienia atmosferycznego. Zwłaszcza nagłe zmiany mogą wywołać u meteopatów i meteopatek spadek nastroju, osłabienie, ból głowy, a nawet migrenę. Zazwyczaj negatywne skutki wywołuje u osób wrażliwych na pogodę niskie ciśnienie. Wówczas do wyżej wymienionych objawów dochodzi chroniczne zmęczenie, problemy z koncentracją i potężna senność. Wysokie ciśnienie zazwyczaj może przynieść pozytywne efekty, jednak kiedy utrzymuje się przez długi okres czasu, wówczas również może doprowadzać do rozkojarzenia, senności lub wręcz przeciwnie, do bezsenności i wolniejszej reakcji na bodźce.

Sonda
Czy uważasz, że prognozy pogody tworzone przez IMGW się sprawdzają?

Do kiedy wysokie ciśnienie utrzyma się w Polsce?

Osoby, dla których rekordowo wysokie ciśnienie staje się trudne do zniesienia, będą musieli jeszcze trochę poczekać, aż aura za oknem ulegnie zmianie. Od czwartku, 7 listopada ciśnienie atmosferyczne jeszcze trochę wzrośnie i osiągnie wartości około 1037-1039 hPa, a miejscami może dochodzić nawet do 1040 hPa. Takie wartości utrzymają się nawet do 11 listopada, czyli do Święta Niepodległości Polski. Dopiero w połowie miesiące należy spodziewać się, że ciśnienie zacznie opadać i spadnie poniżej 1030 hPa.

Jaka będzie zima 2024/2025? Prognoza długoterminowa IMGW zdradza, co nas czeka:

To ona śpiewała hit "Szklana pogoda". Tak przez lata zmieniła się Małgorzata Ostrowska
Kraków Radio ESKA Google News
Autor: