Zaczęło się od "Zdrow bądź, krolu anjelski". Krótka historia polskich kolęd
Był koniec XIX wieku, kiedy polski historyk literatury i slawista Aleksander Brückner w rękopisie Biblioteki Załuskich w Petersburgu odkrył tekst najstarszej znanej polskiej kolędy: "Zdrow bądź, krolu anjelski". Miał on zostać utrwalony w kazaniu Jana Szczeknego, późniejszego spowiednika królowej Jadwigi, w 1424 r. Nie pozostał jednak żaden zapis nutowy utworu. Ponadto dzisiaj przypuszcza się, że ta pierwsza znana polska kolęda była tłumaczeniem oryginału czeskiego albo łacińskiego. Obecnie nie jest właściwie śpiewana, a tym bardziej popularna.
Współcześnie sięgamy bowiem po utwory, które powstały nieco później. Nie jest to nic dziwnego, wszak rozwój gatunku kolędy w Polsce nastąpił na przełomie XVII i XVIII w. Z tego okresu pochodzi np. "Ach, ubogi żłobie" (pierwsza zwrotka była znana już w połowie XVII w.), "Mędrcy świata monarchowie" (XVII w.), "Pójdźmy wszyscy do stajenki" (XVII w.) czy "Gdy śliczna Panna"(XVIII w.). Wśród najnowszych kolęd wymienia się z kolei "Nie było miejsca dla Ciebie", która powstała dopiero w latach 30. XX wieku.
Na przestrzeni kolejnych stuleci teksty poszczególnych kolęd ulegały oczywiście większym i mniejszym przemianom, dopasowując się do języka danej epoki. Rdzeń pozostał jednak ten sam i dzisiaj niektóre słowa czy zwroty sprawiają nie lada kłopot, gdyż już dawno wyszły z użycia. Stąd zwłaszcza dzieci mają problem z poprawnym wykonaniem niektórych pieśni i często zdarza się, że popełniają błędy. W przypadku dorosłych pomyłki też nie są czymś zaskakującym. W naszej galerii znajdziecie te wersy polskich kolęd, które zdają się sprawiać największe problemy. Sprawdźcie, czy śpiewacie poprawnie!
