Lisek-złodziejaszek w Tatrach

i

Autor: Instytut IMGW, Unsplash/Screenshot Instagram @tatry_official

WIADOMOŚCI Z REGIONU

Słynny lisek-złodziejaszek znowu pokazał się w Tatrach. Rudzielec zaczepiał turystów na Kasprowym Wierchu [WIDEO]

2025-02-25 15:16

O tatrzańskim lisku-chytrusku było głośno już nie raz. Zwierz żyjący w górach do tego stopnia przyzwyczaił się do obecności turystów i turystek na szlaku, że bez skrępowania okradał ich plecaki ze smakołyków, a czasami porywał się także na ich sprzęt sportowy. Po dłuższej przerwie lisek znowu pokazał się w Tatrach. Tym razem zaczepiał wędrowców na szczycie Kasprowego Wierchu.

Odwilż w Tatrach. Wysoko w górach wciąż jest śnieg i obowiązuje zagrożenie lawinowe

Koniec lutego w Tatrach stoi pod znakiem odwilży. W tym roku śnieg wybitnie nie dopisał, zaś obecnie ze względu na ocieplenie w ciągu dnia częściowo topnieje, a wieczorami ponownie zamarza. To sprawia, że warunki do uprawiania turystyki górskiej są bardzo trudne — szlaki są oblodzone, a poruszanie się po nich wymaga odpowiedniego sprzętu i umiejętności posługiwania się nim. Tatrzański Park Narodowy apeluje do odwiedzających dobre przygotowanie do wyjścia w Tatry. W górach wciąż obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

— W Tatrach występują liczne oblodzenia — jest bardzo ślisko. Dotyczy to zwłaszcza tak popularnych szlaków, jak Droga do Morskiego Oka, gdzie szczególnie silne oblodzenia występują na "skrótach" powyżej leśniczówki Wanta — odradzamy korzystanie z nich, wędrówkę najlepiej kontynuować drogą. Poza lodem, w niższych partiach Tatr, w godzinach popołudniowych występuje mokra breja śnieżna. Śnieg w wyższych partiach Tatr jest w większości twardy i zmrożony. Poruszanie się w wyższych partiach Tatr, wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki — nie raczki!, czekan, kask, lawinowe ABC — detektor, sonda, łopatka), wraz z umiejętnością obsługi. Na niżej położone szlaki w partiach reglowych, zalecamy wziąć raczki i kijki — przekazał Tatrzański Park Narodowy.

Sonda
Czy uważasz, że romskie kapele powinny na zawsze zniknąć z ulic Zakopanego?

Słynny tatrzański lisek pojawił się na szczycie Kasprowego Wierchu i zaczepiał turystów

O tym jegomościu było głośno już nie jeden raz! W Tatrach szaleje lisek-chytrusek, który zdążył już wsławić się niejedną brawurową kradzieżą. Zwierzę na tyle przyzwyczaiło się do obecności ludzi na górskich szlakach, że chętnie do nich podchodzi, zwabiony zapachem zawartości plecaków i kiedy tylko turyści na chwilę odwrócą wzrok, porywa się na ich jedzenie, a nawet sprzęty. Ostatnio lisek ponownie pokazał się turystom, tym razem na szczycie Kasprowego Wierchu, nieopodal obserwatorium meteorologicznego.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

Rezolutny zwierz chętnie podchodził do wędrowców, wzbudzając tym niemałą radość. Niestety, chociaż widok pociesznego liska na szlaku bawi, jego siła przyzwyczajenia do ludzkiego pożywienia nie jest dobra. Dzikich zwierząt nie powinno się dokarmiać zwykłym jedzeniem. To sprawia, że upośledzają się ich umiejętności samodzielnego zdobywania pożywienia, dodatkowo takie pożywienie nie jest dla nich zdrowe.

— Najprawdopodobniej ten jegomość towarzyszył mi kiedyś w nocnej, zimowej, samotnej wędrówce w kierunku Murowańca. Było mi dzięki temu raźniej. Dziękuję Rudzielcu — czytamy w komentarzach pod nagraniem.

— Dokarmianie go naszym jedzeniem na pewno mu się nie przysłuży. Lubie zwierzęta i życie w symbiozie z naturą, ale żal mi tego lisa, że musi zebrać od ludzi — czytamy w komentarzach pod nagraniem.

— Ech durne turysty już go nauczyli karmienia. Ale zdrowy patrząc po chodzie i futerku. Niech żyje pięknotek jak najdłużej w świecie zabrudzonym przez ludzi — czytamy w komentarzach pod nagraniem.

Schronisko na Hali Kondratowej to najpopularniejsze takie miejsce w Tatrach. Kiedyś do jego jadalni wpadł 30-tonowy głaz:

Słowackie Tatry Wysokie pozytywnie zaskoczyły turystów