Smog w Krakowie: 16.02.2022
Powietrze w Krakowie w środę, 16 lutego 2022 nie napawa optymizmem. Normy w mieście i okolicznych miejscowościach są przekroczone o kilkaset procent. Najgorzej jest w okolicach Armii Krajowej, Salwatoru, Alei Trzech Wieszczów. Patrząc na obrzeża stolicy Małopolski, to najciężej oddycha się mieszkańców Zabierzowa. Tam stężenie pyłów PM 2.5 wynosi ponad 500 procent.
Kraków znów znalazł się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Na ten moment jest na trzecim miejscu za Lahaur (Pakistan) oraz Wuhan (Chiny).
W Krakowie do północy obowiązuje drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM 10.
Smog w Krakowie. Jak się chronić?
Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:
- unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
- ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
- osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.