Działania ukierunkowane będą na przeprowadzenie jak największej liczby badań emisji spalin pojazdów, wobec których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska.
W tym celu policjanci będą korzystać z urządzeń kontrolno-pomiarowych tj. analizatorów spalin i dymomierzy. W przypadku stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska, funkcjonariusz ma obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) i zabronić dalszej jazdy niesprawnym pojazdem.
Polecany artykuł:
Uważać powinni jednak nie tylko kierowcy, bo to nie będzie dobry dzień dla naszych płuc. Fatalne powietrze w Krakowie i okolicznych miejscowościach utrzymuje się od kilku dni. We wtorek jednak stężenie szkodliwych dla zdrowia pyłów bije rekordy!
Cała stolica Małopolski przykryta jest warstwą gęstego smogu. W samym Krakowie normy zanieczyszczenia powietrza przekroczone są o 500 i 600 procent. Nie lepiej jest w okolicznych miejscowościach. Przykładowo w Rzozowie koło Skawiny stężenie pyłów przekroczyło 700 proc. normy.
W Krakowie ogłoszono też pierwszy stopień zagrożenia zanieczyszczeniem. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu PM10.
Osoby o dużej wrażliwości na wdychane powietrza, jak alergicy, dzieci oraz młodzież, powinny ograniczyć długie spacery i aktywność fizyczną. Nie powinno się wietrzyć pomieszczeń, w razie możliwości włączyć odświeżacz powietrza. W przypadku wyjścia na zewnątrz zalecane jest założenie maski antysmogowej.