smog

i

Autor: Pixaby Smog w Krakowie. 8.12.2023. Kolejny dzień z fatalnym powietrzem. Co z darmową komunikacją miejską?

powietrze

Smog w Krakowie. 8.12.2023. Kolejny dzień z fatalnym powietrzem. Co z darmową komunikacją miejską?

2023-12-08 16:00

Mieszkańcy Krakowa wciąż muszą zmagać się z bardzo zanieczyszczonym powietrzem . W czwartek wieczorem normy w mieście były przekroczone nawet o 800 procent. Nie lepiej sytuacja wyglądała w piątek rano. Smog spowił Kraków, a Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła SMS-y z ostrzeżeniami. W mieście obowiązuje 3. - najwyższy stopień zagrożenia zanieczyszczenia powietrza.

Smog w Krakowie 8.12.2023. Są alerty RCB przed fatalnym powietrzem

To już kolejny dzień, kiedy Kraków spowity jest smogiem. Normy w całym mieście są przekroczone o kilkaset procent. Podobnie jest w gminach, które otaczają miasto. Kraków znów znalazł się wysoko w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie.

W piątek rano mieszkańcy Krakowa, powiatu krakowskiego oraz Nowego Sącza otrzymali SMS-y z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa z ostrzeżeniem.

UWAGA! Dnia 8.12. prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz - czytamy w komunikacie.

Dodajmy, że 3. - najwyższy stopień (kod czerwony) zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza oznacza, że stężenie pyły PM10 w powietrzu może przekroczyć 150 mikogramów na metr sześcienny.

Smog w Krakowie. 8.12.2023

i

Autor: screen airly Smog w Krakowie. 8.12.2023

Smog w Krakowie. 8.12.2023. Co z darmową komunikacją miejską?

Kraków zmaga się z zanieczyszczonym powietrzem, a mieszkańcy zastanawiają się, dlaczego w mieście nie ma darmowej komunikacji miejskiej? Przypomnijmy, w minionych latach, w przypadku przekroczenia zanieczyszczenia powietrza szkodliwymi pyłami, taka sytuacja obowiązywała. Z tym pytaniem udaliśmy się do jednostek Urzędu Miasta. Jako odpowiedź otrzymaliśmy odesłanie do strony urzędowej. Czytamy na niej, że "bezpłatna komunikacja jest wprowadzana na jedną dobę, w godzinach 00.00–24.00. Zasady jej wprowadzenia opierają się na codziennej prognozie jakości powietrza, dotyczącej kolejnej doby. Prognoza Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wysyłana do Urzędu Miasta Krakowa, jest podzielona na trzy ośmiogodzinne przedziały (0.00–8.00, 8.00–16.00, 16.00–24.00)."

"Wystarczy, aby równocześnie spełnione zostały dwa warunki – w dwóch dowolnych ośmiogodzinnych przedziałach stężenie pyłów PM10 musi przekroczyć:

  • 100 µg/m3 na powierzchni miasta równej lub większej niż 50 proc.
  • oraz 150 µg/m3 na powierzchni miasta równej lub większej niż 50 proc.

Nawet jeśli faktyczny pomiar średniego stężenia dobowego będzie mniejszy od założonego, decyzja o darmowej komunikacji pozostaje w mocy.

Kiedy codzienna prognoza jakości powietrza IMGW na następną dobę nie wskaże prawdopodobieństwa przekroczenia średnich poziomów stężeń pyłów PM10, a średnia pomiarów ze wszystkich stacji pomiarowych łącznie, zlokalizowanych na terenie Krakowa, wskaże w następnej dobie przekroczenia pyłu PM10 z godziny 3.00 powyżej 150 μg/m3, wprowadzone zostaną, począwszy od uruchomienia pierwszych kursów rannych autobusów lub tramwajów, do godziny 24.00 tego dnia, bezpłatne przejazdy komunikacją miejską na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz gmin sąsiadujących.

W przypadku awarii jednej lub kilku stacji pomiarowych, skutkującej niemożnością wyliczenia średniej ze wszystkich stacji z godziny 3.00 stężeń pyłu PM10, użyte będą wyniki z pozostałych stacji."

Smog w Krakowie 8.12.2023. Jak się chronić przed smogiem?

Jak się chronić przed smogiem? W razie możliwości należy ograniczyć wychodzenie z domu. Jeśli jednak jest to konieczne, warto zaopatrzyć się w specjalne maski z filtrem, które ograniczają wdychanie niezdrowych pyłów PM10 i PM 2.5. Oprócz tego zalecane jest:

  • ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, jeśli odczuwamy pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła
  • ograniczenie wietrzenia pomieszczeń
  • unikanie działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. korzystania z samochodu, używania dmuchaw do liści, rozpalania ognisk
  • dodatkowe osoby o większej wrażliwości na zanieczyszczenie powietrza (dzieci i młodzież, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami układu oddechowego lub krwionośnego, osoby zawodowo narażone na zapylenie oraz osoby palące papierosy i bierni palacze) powinny ograniczyć intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz, pamiętać o przyjmowanych lekach, osoby z astmą mogą silniej odczuwać objawy (duszność, kaszel, świsty) i potrzebować swoich leków częściej niż normalnie. W przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Tramwaj Świętego Mikołaja jeździł po Krakowie. Najmłodsi pasażerowie otrzymali prezenty