Nowa Huta, Kraków

i

Autor: Wikipedia Commons, Zygmunt Put Kraków. W Nowej Hucie powstanie mały reaktor atomowy

Wiadomości

To już pewne. W Nowej Hucie powstanie mały reaktor atomowy. Kiedy ruszy budowa?

2023-12-08 16:16

Wiosną tego roku Orlen Synthos Green Energy podał wstępne lokalizacje małych elektrowni jądrowych typu SMR w Polsce. Według wstępnych planów, jedna z nich ma się znajdować w Krakowie, a konkretnie w Nowej Hucie. W czwartek, 7 grudnia szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska zatwierdziła krajowy „Plan rozwoju zasobów ludzkich na potrzeby energetyki jądrowej”. To, że małe reaktory powstaną, potwierdził też Daniel Obajtek. Kiedy w stolicy Małopolski można spodziewać się budowy? Czy to bezpieczne dla mieszkańców?

Mały reaktor atomowy stanie w krakowskiej Nowej Hucie. Podano wstępną datę

Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie, Dąbrowa Górnicza, SSE Tarnobrzeg – Stalowa Wola, Warszawa i krakowska Nowa Huta - to właśnie tu mają stanąć tzw. SMRy, czyli małe reaktory atomowe. Szef Orlenu Daniel Obajtek poinformował, że pierwszy taki reaktor w którejś z wymienionych lokalizacji zostanie wybudowany do końca 2030 roku. Może więc paść na Kraków, lecz decyzja jeszcze nie została podjęta. Jaką powierzchnię zajmuje taki reaktor? Instalacja z reaktorem w całości mieści się na terenie o wymiarach 260x332 m, a więc blok energetyczny zajmuje obszar o wymiarach boiska piłkarskiego. Jak działa SMR? Czy jest się czego obawiać? Otóż małe reaktory modułowe są uznawane za wysoce bezpieczne. Reaktor SMR jest umieszczany około 30 m pod ziemią w szczelnym zbiorniku z wodą, która go chłodzi. Może znajdować się już w granicach 300/400 metrów od zabudowań i ma moc równoważoną na ogół 300 MWe lub mniejszą. Cechą charakterystyczną jest także krótki czas budowy.

Złe skojarzenia z Czarnobylem. Czy Kraków jest gotowy na mały reaktor atomowy?

26 kwietnia 1986 roku doszło do jednej z największych katastrof przemysłowych na świecie, której skutki (również w Polsce) są odczuwalne do dziś. Wybuchł wówczas reaktor numer 4 w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej na Ukrainie. Współczesna technika, przynajmniej w teorii, zapewnia niemal stuprocentowe bezpieczeństwo bloków jądrowych, a korzyści jakie płyną z ich instalacji są gigantyczne. Jeden SMR może wytworzyć energię nawet dla 150-tysięcznego miasta.

- Modułowe bloki jądrowe spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa, tak samo restrykcyjne, jak te wymagane od dużych elektrowni jądrowych. Posiadają pasywne mechanizmy bezpieczeństwa, których działanie jest gwarantowane przez prawa przyrody (np. grawitacji) i nie wymagają aktywnej interwencji czy to operatora, czy automatu. BWRX-300 przy jakichkolwiek problemach wyłączy się samoczynnie – po takim wyłączeniu może bezpiecznie trwać przez wiele dni bez interwencji człowieka - informuje Orlen Synthos Green Energy.

ZOBACZ TAKŻE: Parki Narodowe w Małopolsce zostaną powiększone? Oto propozycje [ZDJĘCIA]

Wieczorny Express - Robert Biedroń