- Te urządzenia pozyskujemy z całej Europy, one w najbliższych dniach wszystkie dotrą do Małopolski i zostanę rozdysponowane do szpitali, tworzących sieć placówek covidowych - mówi Joanna Paździo, rzecznik wojewody małopolskiego.
12 takich urządzeń trafi między innymi do Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. Dzięki tlenoterapii wysokoprzepływowej pacjenci w ciężkim stanie mają alternatywę dla podłączenia pod respirator.
- Te aparaty wcześniej były wykorzystywane na oddziałach intensywnej terapii, teraz faktycznie korzystają z nich głównie osoby chore na COVID-19. Te urządzenia przydadzą się również po pandemii. Działają w ten sposób, że dostarczają wysokoskoncentrowany tlen, dzięki czemu jest to taka pośrednia terapia dla osób w cięższym stanie pomiędzy podstawową tlenoterapią, a respiratorem - mówi Dorota Sobczyk, zastępca dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Wykorzystanie tlenoterapii wysokoprzepływowej jest też korzystniejsze dla pacjentów. Chory podłączony do aparatu może samodzielnie mówić czy jeść i nie odczuwa dyskomfortu takiego, jak podczas stosowania respiratora.