Lucjan Orkisz

i

Autor: Biblioteka Główna Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Wikimedia Commons

Ciekawostki

Sto lat temu odkryto pierwszą „polską kometę”. Dokonano tego w Małopolsce

2025-03-28 17:50

W czwartek, 3 kwietnia minie dokładnie sto lat od odkrycia pierwszej „polskiej komety” – C/1925 G1 (Orkisz), oficjalnie uznanej jako pierwszy obiekt tego typu odkryty przez Polaka. Dokonał tego krakowski astronom i ówczesny pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego Lucjan Orkisz podczas pracy w obserwatorium astronomicznym na górze Lubomir.

Małopolska odkryła pierwszą „polską kometę”. Dokonał tego Lucjan Orkisz

Pierwszą „polską kometę” odkryto w Małopolsce. Wydarzenie to miało miejsce sto lat temu, 3 kwietnia 1925 roku. Dokonał tego krakowski astronom Lucjan Orkisz, wówczas pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak informuje uczelnia, nad ranem, kiedy testował możliwości nowo zakupionej lunety dostrzegł w gwiazdozbiorze Pegaza słabą mgławicę. Po próbie znalezienia jej pozycji w katalogu mgławic zrozumiał jednak, że odkrył nowy, nieznany dotąd obiekt. Jak się okazało, była to kometa, której ruch i orbitę astronom badał później latami, a nawet uczynił ją podstawą swojej rozprawy doktorskiej pt. Die definitive Bahn des Kometen 1925 I (Orkisz)" – podaje UJ.

"Małopolska" kometa ostatecznie otrzymała oznaczenie C/1925 G1 (Orkisz). „G” w tej nazwie odnosi się do typu komety, która jest nieokresowa, tj. taka, która pojawiła się w pobliżu słońca tylko raz i prawdopodobnie nigdy już tam nie powróci.

Dlaczego było to światowej klasy osiągnięcie astronomiczne? Na początek warto zaznaczyć, że na ziemiach polskich zapewne już wcześniej obserwowano i odkrywano komety. Takie odkrycia nie zostały jednak oficjalnie udokumentowane. Kometa Orkisza była pierwszą, która oficjalnie trafiła na listę Międzynarodowej Unii Astronomicznej jako odkryta przez polskiego astronoma – i to w dodatku w niepodległej od zaledwie kilku lat Polsce. O istotności tego wydarzenia świadczą otrzymane z wielu obserwatoriów listy gratulacyjne oraz fakt, że krótko po nim powstał film popularnonaukowy – podaje Uniwersytet Jagielloński.

Lucjan Orkisz urodził się w 1899 roku w Krakowie. Jak podaje UJ, pochodził z rodziny o tradycjach uniwersyteckich. W 1920 roku, podczas studiów podjął prace w uniwersyteckim Obserwatorium Astronomicznym, które znajdowało się wówczas w Collegium Śniadeckiego przy ul. Kopernika. Zadowolenie z jego pracy wyrażali przełożeni – już cztery lata później Orkiszowi powierzono obowiązki kierownika nowo otwartej stacji obserwacyjnej na Łysinie za Myślenicami.

Kraków Radio ESKA Google News

Możemy też domniemywać, że wysłano go tam, aby jako młody uczony mógł wykazać się w trudnych warunkach. W prowizorycznym górskim obserwatorium, w leśniczówce rodziny Lubomirskich nie było wówczas elektryczności ani radia, było zimno i pusto, a po wodę trzeba było chodzić do studni – donosi UJ.

Wspomniana stacja obserwacyjna to wyjątkowe miejsce, o którym informowaliśmy w osobnym materiale. Zachęcamy do zapoznania się z tekstem, który opisuje historię powstawania małopolskiego obserwatorium astronomicznego.

Odkrywca pierwszej „polskiej komety” Lucjan Orkisz zmarł 17 sierpnia 1973 roku w Krakowie.

QUIZ. Turystyczne skarby w Małopolsce. Znasz te zabytki wpisane na listę UNESCO?
Pytanie 1 z 8
1. Na tym zdjęciu widzimy:
Stare Miasto w Krakowie
Szewc spod Wadowic szył buty Janowi Pawłowi II