Pocisk artyleryjski

i

Autor: Małopolska Policja

Szokujące znalezisko w Małopolsce. Mężczyzna wykopał w ogródku pocisk artyleryjski

2020-02-18 12:30

Mieszkaniec Ilkowic, niedaleko Tarnowa podczas budowy własnego ogrodzenia wykopał fragment pocisku artyleryjskiego z czasów wojny. Niewybuch z zapalnikiem bez ładunku znajdował się kilkanaście centymetrów pod powierzchnią ziemi.

To już druga w tym roku interwencja "tarnowskich pirotechników" w związku ze zgłoszeniem odnalezienia niewybuchu. W minionym tygodniu mieszkaniec Ilkowic podczas prac ziemnych przy swoim ogrodzeniu wykopał fragment pocisku. Mężczyzna natychmiast powiadomił tarnowską Policję, a dyżurny skierował na miejsce funkcjonariuszy NGRMP.

Znalezisko, pochodzenia wojskowego zostało sklasyfikowane jako pocisk artyleryjski kalibru 150 mm z zapalnikiem, lecz bez materiału wybuchowego. Ponieważ niewybuch nie zagrażał okolicznym mieszkańcom z uwagi na znaczne odległości, nie było konieczności ewakuacji. Powiadomiono Zespół Rozminowania 21 Batalionu z Rzeszowa. Saperzy zabezpieczyli niewybuch i przewieźli go na wojskowy poligon, gdzie został zneutralizowany.

Małopolska policja apeluje o rozsądek w postępowaniu ze znaleziskami tego typu. W przypadku odnalezienia niewypałów i podobnych należy od razu powiadomić odpowiednie jednostki. Na miejsce zostaną skierowane osoby, które będą mogły określić rodzaj przedmiotu oraz jego możliwą siłę rażenia.

Do obowiązków obywatela należy jedynie oznaczyć takie miejsce, by skierować tam patrol Policji. Nie wolno dotykać, czy przenosić tego typu znalezisk.