Szpecące betonowe ekrany akustyczne w Krakowie. Będą… obsadzone drzewami? ZIM komentuje

2023-03-01 12:31

Mieszkańcy Prądnika Białego są zaniepokojeni pracami, jakie prowadzone są w rejonie ul. Bratysławskiej, Wybickiego i doktora Twardego. Trwa tam budowa linii tramwajowej do Górki Narodowej, a na ulicach pojawiły się… betonowe ekrany akustyczne. Zarząd Inwestycji Miejskich planuje… obsadzić je drzewami.

Co dalej z ekranami akustycznymi?

Mieszkańcy Prądnika Białego zwrócili uwagę na problem betonowych ekranów akustycznych, które pojawiły się w okolicach ulic Bratysławskiej, doktora Twardego oraz Wybickiego.

„Jeden obraz znaczy więcej niż tysiąc słów - Kraków Zielona Stolica” – komentuje w sieci radny Łukasz Maślona, który zwrócił się do magistratu o wyjaśnienia w sprawie betonowych ekranów akustycznych.

We wtorek, 28 lutego Zarząd Inwestycji Miejskich wydał komunikat, w którym ustosunkował się do trwającej inwestycji i problemu zgłaszanego przez mieszkańców.

- W oparciu o wymienione wyżej decyzje, w ramach budowy linii tramwajowej do Górki Narodowej przewiduje się montaż ekranów akustycznych posiadających wypełnienia przezroczyste, bądź nieprzezroczyste o wysokości od 2,0 m do 10,2 m. Ekrany montowane są jedynie w miejscach, które zostały wskazane w analizie akustycznej – czytamy w oświadczeniu.

W rejonie ul. Wybickiego i doktora Twardego mają pojawić się ekrany nieprzezroczyste o wysokości czterech metrów.

- Odrębną kwestią pozostaje rodzaj materiału, którym wykonawca rozpoczął wypełnienie przestrzeni pomiędzy słupami – w tym temacie ZIM wraz z Inżynierem Kontraktu czekają na wyjaśnienia wykonawcy co do zgodności zastosowanego materiału z dokumentacją projektową. W przypadku stwierdzenia niezgodności wykonawca będzie zobowiązany do dokonania korekt oraz usunięcia wszelkich nieprawidłowości – informuje ZIM.

Urząd informuje, że otrzymuje wnioski od okolicznych mieszkańców, którzy chcieliby zamiany betonu na przezroczysty materiał. Co ciekawe, istnieje też inna, nieco zaskakująca forma rozwiązania problemu.

- Warto także dodać, że w tym rejonie, w bezpośrednim sąsiedztwie ekranów, nasadzona będzie roślinność – w tym szpalery drzew – która spowoduje, że zabezpieczenia przed hałasem nie będą stanowiły dominującego elementu w krajobrazie – czytamy w komunikacie ZIM.

Wyprzedził radiowóz na pasach! Dostał bolesną lekcję. Jest nagranie

QUIZ. Dzik jest dziki, dzik jest zły... Znasz te słynne wierszyki dla dzieci?

Pytanie 1 z 10
"Dzik jest dziki, dzik jest zły..."