Podróże

Ta wieś w Małopolsce należała do biskupów. Kiedyś mieszkali w niej Łemkowie [GALERIA]

2024-12-24 13:35

Małopolska jest wyjątkowym miejscem na mapie naszego kraju. Na mapie województwa jest rozsianych mnóstwo urokliwych małych miejscowości, które zachwycają pięknymi krajobrazami, cennymi zabytkami, a także niezwykłą historią. Jedną z nich jest Mochnaczka Niżna, położona w powiecie nowosądeckim, w gminie Krynica-Zdrój. Pod koniec XVI wieku wieś należała do biskupstwa krakowskiego. W wiekach dawnych większość jej mieszkańców stanowili Łemkowie. Najważniejszymi zabytkami na jej terenie są cerkiew św. Michała Archanioła, obecnie kościół parafialny Matki Bożej Częstochowskiej, oraz kaplica Narodzenia Bogurodzicy. Jak wygląda Mochnaczka Niżna? Sprawdźcie w naszej galerii.

Mochnaczka Niżna to dawna wieś biskupia w Małopolsce. Zamieszkiwali ją Łemkowie

Mochnaczka Niżna jest jedną z najpiękniejszych wsi w województwie małopolskim. Znajduje się w powiecie nowosądeckim, w gminie Krynica-Zdrój, w Beskidzie Niskim, w dolinie potoku Mochnaczka, prawobrzeżnego dopływu Muszynki. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku, na którego dane powołuje się portal Polska w Liczbach, we wsi Mochnaczka Niżna mieszka 786 osób, z czego 47,6 proc. mieszkańców stanowią kobiety, a 52,4 proc. ludności to mężczyźni. W latach 1975-1998 należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego.

Pod koniec XVI wieku Mochnaczka była wsią biskupstwa krakowskiego, leżącego w powiecie sądeckim, w województwie krakowskim. Właśnie z tego okresu pochodzą o niej pierwsze wzmianki. Założona została na prawie wołoskim w 1589 roku przez Jana Świątkowskiego na mocy przywileju nadanego mu przez biskupa Myszkowskiego na terenach wchodzących w skład Klucza Muszyńskiego, będącego własnością biskupią. W XVII wieku istniała w niej podlegająca dekanatowi muszyńskiemu parafia greckokatolicka, którą w 1626 roku uposażył biskup Szyszkowski. W tym samym roku odlano pierwszy dzwon cerkiewny o wadze 300 kilogramów. W 1648 roku wyodrębniła się wieś Mochnaczka Niżna, w której w XVIII i XIX wieku zamieszkiwali głównie Łemkowie wyznania greckokatolickiego. Po II wojnie światowej, w wyniku przeprowadzonej akcji „Wisła”, zostali oni wysiedleni na Ziemie Odzyskane.

Najcenniejszym zabytkiem w Mochnaczce Niżnej jest dawna cerkiew greckokatolicka św. Michała Archanioła z XVIII wieku, funkcjonująca obecnie jako kościół parafialny Matki Bożej Częstochowskiej. Świątynia jest częścią Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Drugim ważnym zabytkiem jest dawna greckokatolicka kaplica Narodzenia Bogurodzicy, obecnie pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny z 1787 roku. Oba obiekty zostały wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.

Tak wygląda wieś Mochnaczka Niżna w Małopolsce [GALERIA]

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w Polsce?
Quiz. Kultowe miejsca w Małopolsce. Rozpoznasz je na zdjęciach?
Pytanie 1 z 9
1. Na tym zdjęciu widzimy:
Kopalnia Soli Wieliczka
Najpiękniejsze murale w Krakowie