- Pogrzeb Tadeusza Dudy, który zabił dwie osoby, budzi kontrowersje.
- Mimo samobójstwa i zbrodni, Kościół zgodził się na katolicki pochówek.
- Gdzie spocznie i jak Kościół tłumaczy tę decyzję?
- Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Radia ESKA.
Zabójstwo, które wstrząsnęło mieszkańcami Starej Wsi i opinią publiczną
57-letni Tadeusz Duda dopuścił się podwójnego morderstwa, które wstrząsnęło nie tylko lokalną społecznością, ale także opinią publiczną w całym kraju. Brutalne odebranie życia córce i jej mężowi wywołało falę oburzenia i bólu. Mężczyzna po dokonaniu zbrodni odebrał sobie życie.
Mimo tak dramatycznych okoliczności, jak podał „Fakt”, Tadeusz Duda zostanie pochowany w rodzinnej mogile w miejscowości, z której pochodził. Pogrzeb ma się odbyć na cmentarzu parafialnym w Kamienicy, leżącej niedaleko Zalesia. O organizację ceremonii zadba lokalna parafia.
Kościół zgodził się na katolicki pogrzeb
Decyzja o pochówku Tadeusza Dudy zgodnie z rytuałem Kościoła katolickiego wywołała mieszane reakcje – zwłaszcza w kontekście tragicznych wydarzeń, które doprowadziły do jego śmierci. W przeszłości Kościół odmawiał pogrzebów katolickich osobom, które targnęły się na życie, uznając to za grzech śmiertelny.
Współczesna praktyka duszpasterska jest jednak bardziej elastyczna. Jak wyjaśnił ksiądz Janusz Koplewski w rozmowie z „Faktem”, decyzja o pochówku opiera się na kryterium chrztu.
– To Bóg będzie go sądził, a nie my. Ludzi chowa się na podstawie aktu chrztu i każdy ochrzczony ma prawo do pogrzebu katolickiego – zaznaczył duchowny.
Wypowiedź kapłana wpisuje się w szerszy nurt refleksji Kościoła nad cierpieniem psychicznym i moralną oceną czynów osób, które odebrały sobie życie, nawet jeśli wcześniej dopuściły się ciężkich przestępstw.
Kiedy odbędzie się pogrzeb Tadeusza Dudy?
Mimo że Tadeusz Duda zostanie pochowany w rodzinnym grobie, nie spocznie obok swoich ofiar. Justyna († 26 l.) i Zbigniew († 31 l.) zostaną pochowani osobno – ich pogrzeb odbędzie się w sobotę, 5 lipca. Msza święta żałobna zostanie odprawiona w kościele św. Józefa w Starej Wsi, a pochówek zaplanowano na cmentarzu w Limanowej.
Data pogrzebu Tadeusza Dudy wciąż pozostaje nieznana – ciało mężczyzny musi najpierw zostać wydane rodzinie po przeprowadzeniu niezbędnej sekcji zwłok.
Kontrowersje wokół pogrzebu Tadeusza Dudy
Pogrzeb Dudy staje się kolejnym elementem dramatycznej historii, która wciąż budzi silne emocje. Z jednej strony – zgodnie z nauką Kościoła – każda ochrzczona osoba ma prawo do chrześcijańskiego pochówku. Z drugiej – dla wielu osób decyzja o zorganizowaniu uroczystości pogrzebowej sprawcy tak tragicznego czynu w tej samej parafii i nekropolii budzi moralny sprzeciw.
W społeczeństwie trwają dyskusje o tym, gdzie kończy się miłosierdzie, a zaczyna sprawiedliwość. Sprawa pogrzebu Tadeusza Dudy pokazuje, że granice te – choć prawnie i religijnie określone – dla wielu pozostają głęboko osobiste i emocjonalne.