Tak będzie wyglądał świat w 2050 roku. Mapa zdradza, co nas czeka!

i

Autor: Print Screen/Esri Land Cover 2050

Tak będzie wyglądać Polska i Europa w 2050 roku. Mapa zdradza, co nas czeka!

2022-12-28 14:28

Przemiany zachodzące na ziemi to problem, który spędza sen z powiek naukowców na całym świecie. Niełatwo przewidzieć przyszłość, ale mimo wszystko wciąż podejmuje się takie próby. Jedną z nich jest interaktywna mapa, przygotowana przez naukowców. Pokazuje, co być może czeka nas za 28 lat.

Czym jest interaktywna mapa?

Za jej opracowanie odpowiadają specjaliści z Clark Labs z Clark University oraz Esri. Naukowcy analizowali historyczne dane dotyczące m.in. pokrycia terenu, obserwowali zmiany zachodzące na ziemi i w ten sposób przygotowali swoje prognozy na 2050 rok. Badacze w tym celu wykorzystali dane, które przez dziesięciolecia zbierała Europejska Agencja Kosmiczna.

Mapa przedstawia zmiany w pokryciu terenu i została przygotowana w języku angielskim. Kolory pokrywające ziemię oznaczają m.in. przewagę lasów iglastych, liściastych, pól uprawnych, łąk, bagien czy oczywiście terenów zurbanizowanych.

Jakie zmiany czekają Polskę?

Interaktywną mapę przedziela pionowa linia, która dzieli obraz na rok 2018 i 2050. Przesuwając ją w granicach Polski możemy bez trudności zauważyć przede wszystkim znaczące ubytki w zieleni, którą zastępują pola uprawne lub tereny zurbanizowane. Zgodnie z mapą roślinność będzie znikać z największych polskich miast, które będą się rozwijać, m.in. Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Gdańska czy Szczecina.

Wypieranie roślinności zauważymy nie tylko w wielkich aglomeracjach, ale także w mniejszych miastach, m.in. w Bielsku-Białej, Tarnowie, Tychach, Toruniu czy w Zielonej Górze.

Według prognoz ubytki w roślinności dostrzeżemy także w regionach, które słyną z piękna przyrody. Mowa tu o Tatrach, okolicach mazurskich jezior, terenów nadmorskich czy Bieszczad.

Interaktywną mapę, która przedstawia świat w 2050 roku możemy znaleźć tutaj.

Skokomania | 28.12.2022

QUIZ. TO wydarzyło się w 2022 roku. Myślisz, że będzie łatwo? Pomyśl jeszcze raz!

Pytanie 1 z 15
Niewątpliwie największym (i zarazem najgorszym) wydarzeniem mijającego roku była bandycka napaść Rosji na Ukrainę. Dziś mamy...