Oscypki

i

Autor: Mariusz Cieszewski/Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Flickr.com

Wiadomości

Sezon na prawdziwe oscypki rozpoczęty! Kupimy je w bacówkach pod Tatrami

2023-05-13 10:18

Oscypki to wyrób, który w sposób nieodłączny kojarzy się z wyprawą w Tatry. Dla miłośników wyjątkowego sera mamy dobre informacje. Właśnie rozpoczął się sezon na prawdziwe, tradycyjne oscypki wyrabiane przez baców. Gdzie w Tatrach kupimy oryginalne oscypki? W których miejscach można ich spróbować? Sprawdźcie w naszym materiale.

Sezon na oscypki rozpoczęty! Gdzie kupić najlepsze sery w Tatrach?

Oscypek to jedna z polskich tradycji kulinarnych. Oryginalny wędzony ser wyrabiany jest z mleka owczego z dodatkiem mleka krowiego tylko w konkretnych regionach Polski. Co ważne, oscypki są produktem regionalnym chronionym przez unijne prawo. Wybierając się w Tatry czy w inne regiony górskie musimy pamiętać, że nie wszystkie sprzedawane tam sery są produktem oryginalnym.

Jak wiadomo, oscypek jest produktem certyfikowanym, a jego nazwa jest chroniona. Każdy baca, który produkuje prawdziwy oscypek musi mieć certyfikat, czyli odpowiednie pozwolenie po przeprowadzanych badaniach  - informuje Janina Rzepka, kobieta baca z Brzegów w gminie Bukowina Tatrzańska.

Gdzie najlepiej wybrać się po tradycyjny, góralski oscypek?

Sery najlepiej spróbować bezpośrednio u producentów, czyli na bacówkach. Można już przyjeżdżać, pojawia się wielu turystów  - mówi Marian Barnaś, baca z Polany Szymoszkowej w Zakopanem.

Na wiosnę oscypki są najlepsze, jak jest świeże mleko i owce jedzą wiosenną trawę  - dodaje inny z producentów.

W Polsce wyznaczono kilkanaście gmin, na terenach których można produkować oscypki. Należą do nich niektóre jednostki w powiatach:

  • cieszyńskim,
  • żywieckim,
  • nowotarskim,
  • tatrzańskim,
  • suskim,
  • limanowskim,
  • nowosądeckim.

Najlepszy czas to maj i czerwiec, bo wtedy trawy są soczyste, zdrowe i dobre  - dodaje baca Marian Barnaś.

Tradycyjny wypas owiec rozpoczyna się w Dzień świętego Wojciecha, 23 kwietnia. Dopiero wtedy, zgodnie z tradycją można wyjść z owcami na hale. Okres ten trwa do dnia 29 września, czyli do Dnia św. Michała Archanioła  - tłumaczy jeden z producentów oscypków.

Jak rozpoznać prawdziwy oscypek?

Przypadkowy turysta może oczywiście mieć problemy z rozróżnieniem oryginalnego oscypka od podrobionego produktu. Przede wszystkim certyfikowane oscypki produkowane są od maja do października. Oryginalne sery są dużo jaśniejsze od tych wytwarzanych z krowiego mleka i mają lekko pikantny posmak. Oscypek w swoim składzie musi zawierać także minimum 60 proc. mleka owczego. Najlepszym sposobem na kupno oryginalnego produktu jest więc zakup u zaufanego sprzedawcy lub osoby, która może pochwalić się odpowiednim certyfikatem.

Zakopane: nowy hit sprzedażowy. Krupówki opanowała... gęś!

Młynówka Królewska - oto najdłuższy park w Polsce!