Tatry. TOPR podsumowuje intensywny weekend
Śmigłowiec z ratownikami musiał wylecieć już w piątek, 3 marca. W Kotle Goryczkowym osoba, która jechała wyciągiem doznała ataku epilepsji. Jak poinformowali TOPR-owcy, w tym dniu ratownicy pomagali jeszcze kilku narciarzom skiturowym, którzy doznawali głównie urazów kończyn dolnych. Najwięcej pracy było jednak w sobotę, 4 marca.
- Również wtedy ratownicy z Kasprowego Wierchu poprosili o pomoc załogę śmigłowca. Narciarka po upadku w okolicy Kotła Gąsienicowego doznała bardzo bolesnego złamania kończyny górnej i konieczny był jej szybki transport do szpitala w Zakopanem - relacjonują ratownicy.
W nocy z soboty na niedzielę, czyli z 4 na 5 marca, w pogarszających się warunkach związanych z porywistym wiatrem, odbyły się dwie poważne wyprawy ratunkowe. Pierwsza polegała na sprowadzeniu 3-osobowej rodziny z okolicy Suchych Czub do Doliny Kondratowej. Poszkodowani bez odpowiedniego przygotowania i wyposażenia nie byli w stanie bezpiecznie zejść w dół. Druga z wypraw odbyła się na Północnym Filarze Świnicy.
- Podczas wycofu utknęła dwójka taternikow. Ratownicy, dzięki pomocy PKL Kasprowy Wierch, zostali szybko wywiezieni na szczyt Kasprowego, a następnie pieszo udali się na Siodełko w Filarze, skąd przy użyciu lin dyneema bezpiecznie opuścili taterników do podstawy ściany. W tym przypadku działania zakończono po godzinie 7 rano. W niedzielę również pomagano głównie narciarzom, były to okolice Grzesia oraz Dolnej Równi Goryczkowej.
Tatry. Obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego
Z aktualnego komunikatu lawinowego wynika, że poruszanie się w Tatrach w aktualnych warunkach wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym, który można znaleźć TUTAJ.