Te nawyki to zmora dla samochodu. Musisz wystrzegać się ich jak ognia!
Jeśli chcemy, aby samochód posłużył nam na lata, konieczna jest jego odpowiedna eksploatacja. Niestety, niektóre nawyki potrafią szybko wykończyć nawet najmniej awaryjny pojazd. W związku z tym warto unikać pewnych zachowań za kierownicą, które w dzisiejszych czasach są bardzo popularne. Pomoże nam to zaoszczędzić sporo pieniędzy na naprawach, które z roku na rok są przecież coraz droższe. Jakich nawyków trzeba się jak najszybciej pozbyć? Już tłumaczymy.
Pierwszy błąd często popełniany jest już przy odpaleniu samochodu. Wielu polskich kierowców po zapaleniu silnika czeka kilka minut przed wyruszeniem w trasę, aby olej odpowiednio się rozprowadził po układzie smarowania. I o ile sam nawyk bywa pomocny, to sekret tkwi, jak zwykle, w szczegółach. Zamiast czekać kilka minut na rozgrzanie silnika, warto go odpalić i ruszyć już po maksymalnie 30 sekundach. Dzięki temu silnik szybciej złapie odpowiednią temperaturę, a i same spaliny nie powinny być aż tak szkodliwe dla środowiska. Jeśli zbyt długo będziemy zwlekać z wystartowaniem, możemy uszkodzić filtr cząstek stałych i zawód EGR, których naprawa do najtańszych zdecydowanie nie należy.
Nie korzystaj ze sprzęgła, kiedy sytuacja tego nie wymaga. W przeciwnym razie narazisz się na kosztowną naprawę
Awaryjnym elementem każdemu samochodu jest również sprzęgło, które podczas codziennej jazdy jest mocno eksploatowane. Wielu kierowców nie potrafi z niego poprawnie korzystać. Im częściej naciskamy na sprzęgło chociażby w trakcie przyspieszania, tym bardziej narażamy się na kosztowną awarię. W niektórych przypadkach trzeba pozbyć się nawyku trzymania lewej nogi na sprzęgle w sytuacjach, które tego nie wymagają. Mowa tutaj chociażby o hamowaniu przy zbliżaniu się do świateł, czy też naciskaniu tego pedału podczas przyspieszania.
Najczęściej popełniane błędy przez kierowców. Czego unikać podczas codziennej jazdy?
To oczywiście tylko niektóre przykłady powszechnych nawyków kierowców, które mają duży wpływ na eksploatacje samochodu. Należy pamiętać też o regularnym kontrolowaniu poziomu oleju. Wiele osób totalnie to bagatelizuje i reaguje dopiero wtedy, kiedy dojdzie do zatarcia silnika. A koszty w takich sytuacjach są naprawdę bardzo wysokie. Warto poświęcić nawet godzinę miesięcznie na sprawdzenie stanu poszczególnych podzespołów w samochodzie. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek i sprawi, że nasze auto nie będzie narażone na "nieprzewidziane awarie".