Te rzeczy ludzie jedli 160 tys. lat temu. To był prawdziwy przysmak!

i

Autor: Daniela Hitzemann/Wikimedia Commons/Leandro Xavier/Flickr.com

Nauka

Ludzie jedli te potrawy 170 tys. lat temu. Były prawdziwym przysmakiem!

2023-04-04 15:11

Kulinaria od zawsze były ważnym elementem historii człowieka. Gotowanie towarzyszy nam od zarania dziejów. Wiemy, jakie potrawy spożywano w Rzymie czy starożytnym Egipcie, ale znamy też dania, które gościły na królewskich stołach. Czy ktoś kiedyś jednak zadał pytanie, co jadano… 170 tysięcy lat temu? Oczywiście tak, a mało tego – znalazł odpowiedź.

Co jedzono setki tysięcy lat temu?

W historii funkcjonuje pojęcie rewolucji neolitycznej. Właśnie tak nazywamy proces przechodzenia ludzkości od łowiectwa, zbieractwa i koczownictwa aż do osiadłego trybu życia, który pomógł wykształcić produkcję żywności, gospodarki rolnej czy hodowli. Różne szacunki wskazują, że homo sapiens, czyli człowiek rozumny wyewoluował około 300 tysięcy lat temu. Żadnym odkryciem będzie fakt, że ludzie musieli jeść, aby przeżyć. Bardzo często dietę naszych przodków określa się w dosyć prosty sposób, przedstawiając ich jako ludzi polujących na inne zwierzęta.

Jak podaje portal „ScienceNews”, naukowcy niedawno odkryli prawdziwy przysmak ludzi, którzy żyli na ziemi 170 tysięcy lat temu. Badacze z Quaternary Science Review poinformowali o odkryciach fragmentów muszli olbrzymich ślimaków w jednej z jaskiń w Republice Południowej Afryki. Wszystko wskazuje na to, że ślimaki były gotowane 170 tysięcy lat temu. Według naukowców, którzy dokonali odkrycia w Border Cave. Po analizie muszli okazało się, że zwierzęta były podgrzewane na żarze i później spożywane.

Co ciekawe, ślimaki były dobrą dietą dla… małych dzieci. Ludzie zbierali je i przynosili do jaskini, aby dzielić się nimi ze swoją grupą.

Łatwe do spożycia, tłuste białko ślimaków byłoby ważnym pokarmem dla osób starszych i małych dzieci, które mają mniejszą zdolność do żucia twardych pokarmów (…). Dzielenie się jedzeniem pokazuje, że kooperacyjne zachowania społeczne istniały od zarania naszego gatunku – mówi Marine Wojcieszak z Royal Institute for Cultural Heritage w Brukseli. Kobieta bada właściwości chemiczne stanowisk archeologicznych i artefaktów.

„ScienceNews” informuje, że odkrycie to stanowi zaskoczenie, gdyż do tej pory dowody na spożywanie ślimaków datowane były na okres około 50 tysięcy lat temu.

Co jeszcze znajdowało się w diecie naszych przodków?

Naukowcom udało się także znaleźć dowody na to, że starożytni ludzie we wspomnianej już Border Cave w RPA gotowali także skrobiowe kłącza roślin. Część ich diety stanowiły także owoce, a dodatkowo homo sapiens polował na małe i duże zwierzęta.

Zapis węgla drzewnego sugeruje, że niektóre gatunki roślin mogły być wybierane ze względu na ich lateks, wartość odżywczą, właściwości owadobójcze, lecznicze i kosmetyczne  - czytamy w opracowaniu naukowców.

Express Biedrzyckiej - prof. Antoni DUDEK

QUIZ. Najdziwniejsze polskie wyrazy. Znasz je? 8/10 oznacza, że jesteś wielkim specem!

Pytanie 1 z 10
Wiktuały to: