Teresa Tuszyńska

i

Autor: Lemarx, Wikimedia Commons

Ciekawostki

W czasach PRL uchodziła za ideał kobiecości. Lata później zmarła w zapomnieniu

2024-05-29 17:09

Teresa Tuszyńska w czasach PRL-u uchodziła za prawdziwą seksbombę. Jej kariera rozpoczęła się bardzo wcześnie, bo już w wieku 16 lat, kiedy wzięła udział w sesji zdjęciowej i zagrała w filmie. Jej życie było niezwykle burzliwe i idealnie nadaje się na scenariusz chwytającej za serce biografii. Pod koniec lat 90. słynna aktorka i modelka po latach zmagań z alkoholizmem zmarła w zapomnieniu. Dziś przypominamy jej historię.

Teresa Tuszyńska była gwiazdą PRL-u. Dziś nikt o niej nie pamięta

Teresa Tuszyńska urodziła się we wrześniu 1942 roku w Warszawie. Jak podaje Agnieszka Niemojewska na łamach serwisu „Uważam Rze”, kobieta pochodziła z zamożnej, rzemieślniczej rodziny. Jej ojciec był masarzem, a matka zajmowała się domem. Autorka książki „Uwodzicielki, skandalistki i seksbomby PRL”, Iwona Kienzler podaje, że czas II wojny światowej młoda Teresa spędziła w Dziarnowie, po czym wróciła do Warszawy, gdzie w 1957 roku rozpoczęła naukę w Państwowym Liceum Techniki Teatralnej. Już wtedy objawiał się jej trudny charakter. Została relegowana z placówki za zbyt częste nieobecności – podaje Agnieszka Niemojewska.

Jak zaczęła się kariera Teresy Tuszyńskiej? Szesnastolatkę na jednej z zabaw karnawałowych w studenckim klubie dostrzegł Andrzej Wiernicki, który zaproponował jej udział w sesji zdjęciowej, a jej wizerunek trafił na okładkę czasopisma „Kobieta i Życie” – czytamy w książce Iwony Kienzler. Co ciekawe, już w 1959 roku zadebiutowała na ekranie, grając rolę Anny w filmie Jerzego Zarzyckiego -„Biały niedźwiedź”. Sławę przyniosła jej rola Margueritte w filmie fabularnym „Do widzenia, do jutra”. Występowała również w produkcjach takich jak „Drugi człowiek”, „Tarpany” czy „Rozwodów nie będzie”. Jej ostatnim filmem, jak podaje Iwona Kienzler była rola matki w produkcji „Kto wierzy w bociany?” z 1970 roku.

W trakcie trwania kariery filmowej Teresa Tuszyńska była również modelką, a jej portrety tworzyli wybitni polscy fotografowie. Niestety, jak podaje Iwona Kienzler, już od lat 50. zmagała się z alkoholizmem, za co zresztą została wyrzucona z „Mody Polskiej” w latach 60. W 1964 roku napadła nawet na milicjanta, za co została skazana na rok więzienia, jednak odstąpiono od wykonania kary – czytamy.

W latach 90. Tuszyńska miała coraz większe problemy z alkoholizmem. Iwona Kienzler pisze, że brała udział nawet w kilkudniowych libacjach, mając przy tym problemy finansowe. Teresa Tuszyńska zmarła w zapomnieniu w marcu 1997 roku, w wieku zaledwie 54 lat. Przyczyną śmierci był najprawdopodobniej wylew krwi do mózgu lub zawał serca. Ciesząca się niegdyś sławą aktorka i modelka została pochowana na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie.

Tak mieszkało się w PRL-u. Meblościanki, wersalki i tapczany

EXPRESS BIEDRZYCKIEJ - dr hab. Tomasz SŁOMKA