Ważne zmiany w gabinetach stomatologicznych od 1 stycznia 2025 roku
Unia Europejska wprowadziła w życie 31 lipca 2024 roku rozporządzenie dotyczące rtęci. W związku z tym od 1 stycznia 2025 roku większość państw członkowskich będzie zobowiązanych do zaprzestania stosowania amalgamatu stomatologicznego. Co to oznacza dla Polski? W naszym kraju tego typu plomby nie są już wykorzystywane w gabinetach posiadających umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zrezygnowano z takich wypełnień w październiku 2022 roku. Powodem zaistnienia dyrektywy unijnej jest toksyczność plomb. Stężenie rtęci w moczu personelu, jak podaje portal infodent24.pl, który zajmuje się przygotowywaniem, aplikowaniem oraz usuwaniem amalgamatu wynosi od 3 do 22 μg/l, przy czym średnia w społeczeństwie to od 1 do 5 μg/l. Badania wskazują, że rtęć amalgamatach dentystycznych stanowi bardzo duże zagrożenie dla środowiska.
Koniec z plombami amalgamatowymi. Niektórzy dostaną więcej czasu
Zgodnie z unijnym rozporządzeniem, większość państw członkowskich będzie musiała zrezygnować z toksycznych plomb od 1 stycznia 2025 roku. Jednakże należy podkreślić, że jest to zasada ogólna, co oznacza, że kraje, które będą potrzebować więcej czasu na dostosowanie swoich systemów opieki zdrowotnej do nowych przepisów, jak Czechy czy Słowacja, dostaną na to więcej czasu. W takich przypadkach zakaz stosowania wypełnień z rtęcią zostanie odłożony do 30 czerwca 2026 roku.
Warto odnotować, że pacjenci w Polsce, która zrezygnowała z plomb amalgamatowych w gabinetach stomatologicznych posiadających umowy z NFZ, mogą od dwóch lat korzystać z wypełnień światło- i chemoutwardzalnych bez warunków wstępnych. Wcześniej taką możliwość miały kobiety ciężarne, matki karmiące, dzieci, a także młodzież. Natomiast dorośli przed październikiem 2022 roku mogli liczyć na inne plomby, niż amalgamatowe, tylko w zębach szczególnie widocznych, czyli od trójki do trójki.