PODRÓŻE

To "miasto kawy" i "miasto nauki" zachwyca morskimi widokami. Podróż z Krakowa zajmuje półtorej godziny [ZDJĘCIA]

2025-02-07 16:55

Przyciąga miłośników kawy, pasjonatów historii i amatorów klimatu śródziemnomorskiego. Jego burzliwe dzieje dają o sobie znać w niepowtarzalnej kulturze i różnorodnej architekturze. Mówią o nim, że jest najmniej włoskim miastem, ale wielbiciele Italii z pewnością go pokochają. Triest potrafi zachwycić niemal każdego. Aby się o tym przekonać, wystarczy wsiąść w samolot, który z Krakowa leci tylko półtorej godziny. Zanim jednak to zrobicie, zapraszamy do naszej galerii.

Burzliwa historia Triestu. "Najmniej włoskie miasto" przechodziło z rąk do rąk

Triest to włoskie portowe miasto, które leży u północnych wybrzeży Morza Adriatyckiego, w pobliżu granicy ze Słowenią. Jest stolicą regionu autonomicznego Friuli-Wenecja Julilijska i ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i naukowym północno-wschodniej części kraju. Jako jeden z głównych europejskich portów tranzytowych należy do węzłów komunikacyjnych o międzynarodowym znaczeniu. Posiada rozwinięty przemysł stoczniowy i rafineryjny.

Triest jako miasto przygraniczne posiada burzliwą i wyjątkową historię, przez co niektórzy mówią o nim, że jest "najmniej włoskim" miastem w kraju. W starożytności był rzymska kolonią - Tergeste, ale po upadku cesarstwa w V w. zaczął przechodzić z rąk do rąk. Najpierw znalazł się pod panowaniem Ostrogotów, potem m.in. Bizancjum, Longobardów i Franków, aż w końcu w X w. został włączony do Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Od początku Triest ze względu na swoje położenie był dużym ośrodkiem handlowym i to właśnie dzięki pośredniczeniu w kontaktach handlowych między Italią i Europą Środkową w XII w. stał się niezależnym wolnym miastem. Taka sytuacja jednak nie trwała długo. W kolejnych dwóch stuleciach musiał walczyć ze znacznie potężniejszą Republiką Wenecką, która chciała sobie Triest podporządkować. Aby do tego nie dopuścić, miasto podjęło decyzję o oddaniu się w opiekę w 1382 r. austriackim Habsburgom i to właśnie pod ich panowaniem pozostawał przez następne kilka wieków.

To właśnie pod panowaniem Habsburgów, w XVIII-XIX w. nastąpił największy rozkwit Triestu. W 1804 r. miasto stał się głównym portem Austriackiej (później Austriacko-Węgierskiej) Marynarki Wojennej, dla której wybudowano skocznię. Ważną datą jest także rok 1857, kiedy kolej połączyła Triest z Wiedniem, co przełożyło się na rozwój przemysłu i turystyki. Na przełomie XIX i XX w. miasto stało się z kolei ważnym ośrodkiem włoskiego ruchu narodowego aż w końcu w 1919 r. znalazło się w granicach Włoch, co spowodowało liczne konflikty ze Słoweńcami, których poddawano italianizacji. Po II wojnie światowej większość Wenecji Julijskiej łącznie z Triestem trafiła w ręce partyzantów jugosłowiańskich, co spowodowało z kolei interwencję rządów brytyjskich i amerykańskich i podział regionu na dwie strefy. Strefa A (z Triestem) przyłączona została do Włoch, strefa B — do Jugosławii.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

Triest nazywany jest "miastem kawy". Mieszkańcy metropolii wypijają jej dwa razy więcej niż przeciętny Włoch i prowadzą bogate życie kawiarniane, które zawdzięczają w dużej mierze panowaniu w przeszłości monarchii habsburskiej. To właśnie w Trieście swoją siedzibę mają palarnie takie marki jak illy czy Hausbrandt. Ta pierwsza prowadzi nawet uniwersytet kawowy, w którego ofercie znajdują się wykłady, warsztaty i oczywiście degustacje. Ponadto Triest jest głównym portem dla importu ziaren kawy do Europy.

O "najmniej włoskim mieście" mówi się, że także jest "miastem nauki". Określenie to wynika z dużej liczby międzynarodowych organizacji i ośrodków naukowo-badawczych. W Trieście działają m.in. Sekretariat Generalny Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (zrzeszającej wiele państw Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Polskę), Międzynarodowe Centrum Fizyki Teoretycznej Abdus Salam, Międzynarodowe Centrum Inżynierii Genetycznej i Biotechnologii oraz włoski Narodowy Instytut Fizyki Nuklearnej.

Jakie atrakcje oferuje "miasto kawy"? Co warto zobaczyć w Trieście?

Sięgająca starożytności historia Triestu sprawia, że w mieście można zobaczyć zabytki pochodzące z naprawdę różnych epok. Do takich miejsc, których z pewnością nie warto pominąć podczas wizyty, należą: ruiny teatru rzymskiego z I w. n.e. oraz starożytny łuk Arco di Riccardo, wzgórze San Giusto (na którym znajduje się pochodzący z XV w. zamek oraz powstała z połączenia dwóch kościołów, reprezentująca styl romański i gotycki katedra), największa na świecie udostępniana turystom jaskinia - Grotta Gigante, najstarszy kościół w Trieście - Bazylikę św. Sylwestra oraz położony ok. 7 kilometrów od miasta Zamek Miramare. Te oraz inne atrakcje Triestu, poznacie, zaglądając do specjalnie przygotowanej galerii.

Oto "najmniej włoskie miasto"! Triest słynie z pysznej kawy i ośrodków naukowych

Kraków-Triest. Ile trwa lot?

Z lotniska Kraków Balice do Triestu odbywają się rejsy regularne. Czas lotu ze stolicy Małopolski do "miasta kawy i nauki" to 1,5 godziny. Bezpośrednie połączenie obsługuje irlandzki przewoźnik Ryanair.

Wizyta króla Karola III w Krakowie
QUIZ. Jak dobrze znasz europejskie miasta? Sprawdź swoją wiedzę z historii i geografii!
Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. To zdjęcie zostało zrobione w:
Big Ben