Bukareszt - "radosne miasto" z trudną historią. Skąd wzięło się określenie "Mały Paryż"?
Bukareszt to największe i jednocześnie stołeczne miasto Rumunii, stanowiące centrum przemysłowo-usługowe tego kraju. Leży w południowo-wschodniej części państwa, nad rzeką Dymbowicą. Chociaż jego nazwa wywodzi się od słowa "radość" - bucurie, losy miasta trudno nazwać radosnymi. Zapoczątkowana w średniowieczu historia pełna jest bowiem trudnych, a nawet tragicznych wydarzeń. W materiałach źródłowych pierwsze wzmianki o Bukareszcie, a konkretniej o "forteca București" pochodzą z 1459 roku. To właśnie w tamtym okresie miasto odgrywało rolę rezydencji wołosokiego księcia Włada Palownika, nazywanego potem księciem Drakulą. W 1595 r. w trakcie najazdu Turcy spalili Budapeszt, ale ten został dość szybko odbudowany, jego znaczenie w kraju zaczęło wzrastać, aż w końcu w XVII w. stał się najważniejszym ośrodkiem handlowym Wołoszczyzny, a od 1698 r. - stolicą.
W 1861 r. doszło do połączenia Wołoszczyzny z Mołdawią i w ten sposób powstała Rumunia. Budapeszt stał się miastem stołecznym nowego państwa, które ze względu na niewielkie rozmiary było przedmiotem zainteresowań ze strony Imperium Osmańskiego, Austro-Węgier czy Rosji, która dwukrotnie je okupowała. Przełom XIX i XX wieku przyniósł jednak rozkwit metropolii, która zaczyna być wówczas nazywana "Małym Paryżem" (Micul Paris) bądź "Paryżem Wschodu" ze względu na podobieństwa architektoniczne do stolicy Francji. W mieście nie brakuje monumentalnych, bogato zdobionych budowli, pojawia się także Łuk Triumfalny, a Aleja Zwycięstwa bywa porównywana do Pól Elizejskich.
Niestety w czasie II wojny światowej duża część śródmieścia uległa zniszczeniom w wyniku bombardowań alianckich, a później przez Luftwaffe. Losy powojenne wcale nie były dla Budapesztu łatwiejsze. W okresie komunistycznych rządów Nicolae Ceaușescu "Mały Paryż" został bowiem gruntownie przebudowany, zwłaszcza znaczna część historycznego centrum, a na ulicach stolicy Rumunii zakrólował socrealizm i bloki mieszkalne. Co więcej, w 1977 r. trzęsienie ziemi przyniosło kolejne zniszczenia. Na szczęście niektórym budowlom udało się przetrwać i wciąż można poczuć klimat "Paryża Wschodu". Od początku XXI wieku dostrzegalny jest także żywy rozwój gospodarczy i kulturalny "radosnego miasta", co czyni je atrakcyjną turystycznie, ale wciąż jeszcze nie tak popularną destynacją.
Bukareszt - od średniowiecza po współczesności. Co warto zobaczyć w stolicy Rumunii?
Pomimo trudnych losów, w Bukareszcie nie brakuje zabytków, które warto zobaczyć. Jedną z najstarszych zachowanych budowli w mieście jest dawna siedziba książąt Włoszczyzny - Curtea Veche (rum. Stary Dwór), w której obecnie znajduje się muzeum. Z kolei najbardziej znanym budynkiem w "Małym Paryżu" jest budynek parlamentu, czyli tzw. Dom Ludowy, największy tego typu obiekt w Europie (według Księgi Rekordów Guinnessa na świecie większy jest jedynie Pentagon). Powstał on dopiero w latach 80-tych XX wieku i stąd stanowi symbol ówczesnego systemu komunistycznego, chociaż jednocześnie wciąż jest siedzibą władz państwowych. Nieopatrzeniem byłoby opuszczenie Bukaresztu bez zobaczenia również m.in. wspomnianego Łuku Triumfalnego, secesyjnego Pałacu Kasy Oszczędnościowej czy Rumuńskiego Ateneum.
Mówili o nim, że to "Mały Paryż" na wschodzie Europy. Oto największe atrakcje Bukaresztu!
Bukareszt wiele oferuje osobom zainteresowanym sztuką sakralną, zwłaszcza cerkiewną. To też "miasto zieleni", a szczególną popularnością wśród mieszkańców cieszą się Park Herăstrău oraz Ogrody Cișmigiu. Wszystkie wspomniane miejsca oraz inne atrakcje Bukaresztu znajdziecie w naszej galerii.
Kraków-Bukareszt. Ile trwa lot?
Od sezonu zimowego 2024/2025 z lotniska w Balicach latają odbywają się regularne rejsy do Bukaresztu. Lot z Krakowa do stolicy Rumunii zajmuje tylko 1,5 godziny i jest obsługiwany przez Wizz Air.