Tarnów

i

Autor: Kacper Szymański, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons Tarnów staje na nogi po zmianie władzy. Prezydent Jakub Kwaśny nie ma wątpliwości

Wiadomości

To miasto odżyło po zmianie władzy. Jest jednym z największych ośrodków w Małopolsce

2024-10-25 16:56

Minął rok od wyborów parlamentarnych w Polsce, które wygrało Prawo i Sprawiedliwość, ale nie uzyskało większości w Sejmie, ponieważ zawiązała się tzw. Koalicja 15 października, w której skład weszły: Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga (Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2025) oraz Lewica. Jak się okazuje zmianę w rządzie odczuły samorządy, których włodarze nie byli związani z władzą centralną. Do takich zaliczał się Tarnów, drugie największe miasto w Małopolsce. Jakub Kwaśny, który po kwietniowych wyborach samorządowych objął prezydenturę w Grodzie Leliwitów, zwrócił w rozmowie z Radiem ESKA uwagę, że poprawiła się współpraca na linii miasto-rząd. Jednak nie jest to jedyna zmiana na lepsze.

Tarnów staje na nogi po zmianie władzy. Prezydent nie ma wątpliwości

Dla wielu samorządów wybory parlamentarne, które odbyły się 15 października 2023 roku, były jednymi z najważniejszych w historii współczesnej Polski. Prawo i Sprawiedliwość, choć po raz kolejny zgarnęło najwięcej głosów, nie zdołało utrzymać władzy. Miało to związek z zawiązaniem się tzw. Koalicji 15 października, którą utworzyły: Koalicja Obywatelska, Trzecie Droga (PSL i Polska 2050) oraz Lewica. Prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny, który w tegorocznych wyborach samorządowych pokonał w drugiej turze kandydata PiS Henryka Łabędzia, podsumował w rozmowie z Radiem ESKA czas, który upłynął zarówno od październikowych, jak i kwietniowych rozstrzygnięć. Włodarz miasta pod Górą Świętego Marcin zwrócił uwagę, że na poprawie uległy nie tylko stosunki na linii miasto-rząd, ale również na linii miasto-województwo małopolskie.

– Jak tak podliczyliśmy sobie, ile udało się od tego 6 maja pozyskać dla miasta, bez względu na to czy mówimy o pieniądzach rządowych, tu chociażby wsparcie w budowie stadionu czy dróg, bo dofinansowanie na Tuchowską też było większe, to już jest kwota powyżej 66 milionów złotych. Ale chcę też docenić i pochwalić fakt lepszej współpracy z władzami województwa małopolskiego. To, że Tarnów otrzymał ponad 25 milionów złotych na budowę ronda przy ulicach Krakowskiej, Narutowicza i Sikorskiego, jest ważną informacją, że miasto z funduszy unijnych, będących w dyspozycji marszałka, te środki pozyskuje. Myślę, że to otwarcie się zarówno na współpracę z władzami centralnymi, jak i samorządowymi i wojewódzkimi, czy z powiatem tarnowskim i gminami ościennymi, zaowocuje w przyszłości jeszcze bardziej – zauważa prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny.

Większy napływ środków finansowych do Tarnowa nie rozwiązuje jednak problemu zadłużenia miasta, które według stanu na 6 maja 2024 roku, czyli na dzień inauguracji nowej kadencji samorządu, wyniosło ponad pół miliarda milionów złotych (500,5).

– Nie na wszystko nas stać i tak naprawdę jesteśmy teraz u progu dyskusji o kształcie przyszłorocznego budżetu. Niewykluczone, że będziemy musieli powiedzieć sobie jasno, nie wiem czy przez rok czy dwa, że, owszem, chcemy inwestować, ale nie na wszystko będzie nas stać i priorytetem będą inwestycje z dużym dofinansowaniem. Mam tu na myśli dofinansowanie przekraczające 50 procent – dodaje Jakub Kwaśny.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

Oto najbogatsza gmina w Małopolsce. Była zamieszkana już tysiące lat temu [GALERIA]

Quiz. Kultowe miejsca w Małopolsce. Rozpoznasz je na zdjęciach?

Pytanie 1 z 9
1. Na tym zdjęciu widzimy:
Kopalnia Soli Wieliczka
Zaczęło się! Robert Makłowicz czyta nazwy przystanków w Krakowie. Tak brzmią komunikaty