cola

i

Autor: pl.freepik.com Konflikt w Sudanie może spowodować, że w sklepach zabraknie między innymi Coca Coli

Zakupy

To może być koniec coli. Składnik napojów gazowanych i słodyczy jest na wyczerpaniu

2023-05-26 15:27

Lubicie napoje gazowane i słodkości? Możecie mieć powody do zmartwień. Już wkrótce na rynku może zabraknąć tych produktów lub też ich ceny mogą horrendalnie wzrosnąć. Dlaczego? Rynek spożywczy zmaga się z niedostatkiem newralgicznego składnika tych produktów spożywczych, czyli gumy arabskiej. Coca-Cola i PepsiCo nie mogą kontynuować bez niego produkcji, o czym poinformowała agencja Reutera.

Coca-cola i inne napoje gazowane oraz słodycze znikną ze półek? 

Sudan jest głównym producentem gumy arabskiej. Graniczy on między innymi z Egiptem, Etiopią czy Libią. Guma arabska jest zaś kluczowym składnikiem wielu produktów spożywczych, ale też farmaceutycznych i kosmetycznych. Największą rolę pełni jednak przy produkcji słodkich napojów gazowanych i słodyczy. Zaskoczyć może fakt, że guma arabska jest produktem naturalnym - to twardniejąca pod wpływem powietrza guma roślinna. Jest wydzieliną wyciekającą naturalnie z pnia i gałęzi drzew afrykańskich. Okazuje się, że kryzys humanitarny i konflikt zbrojny w Sudanie, którego eskalacja nastąpiła w połowie kwietnia tego roku spowodował, że gumy arabskiej na rynku brakuje, a co za tym idzie, wielkie koncerny mają poważny problem z produkcją.

Sytuacja na rynku spożywczym a konflikt w Sudanie

Producenci z branży spożywczej, kosmetycznej i farmaceutycznej ostrzegają, że brak gumy arabskiej spowodowany konfliktem w Sudanie może spowodować przerwy w produkcji słodyczy i napojów gazowanych. W północno-wschodniej części Afryki nad Morzem Czerwonym nadal jednak trwają walki, które koncentrują się w stolicy kraju, Chartumie - informują media. Sytuacja humanitarna zbliża się do punktu krytycznego - ostrzega ONZ. W trwających od połowy kwietnia walkach zginęło co najmniej 528 osób, a 4599 zostało rannych - wynika z cytowanego przez Reutersa komunikatu sudańskiego ministerstwa zdrowia. ONZ podaje podobną liczbę ofiar, ale zaznacza, że ich rzeczywista liczba jest znacznie wyższa. Siły zbrojne Sudanu i paramilitarna formacja RSF zgodziły się na 7-dniowy rozejm od czwartku, 4 maja - poinformowały władze Sudanu Południowego. Zaoferowały one wcześniej swoją pomoc w mediacji między stronami konfliktu.

Tego nie dawaj na ślub. Lista zakazanych prezentów jest całkiem długa [GALERIA]

Tajemnicze zaginięcie małżeństwa z Warszawy
Listen on Spreaker.