Podróże

To najbardziej tajemnicza małopolska wieś. W tamtejszej cerkwi mieszkają nietoperze [GALERIA]

Małopolska jest regionem słynącym z niezwykle malowniczych małych miejscowości. Jedną z nich jest bez wątpienia dawna wieś łemkowska Leluchów, położona w powiecie nowosądeckim, w gminie Muszyna. Najpiękniejszym zabytkiem we wsi jest dawna greckokatolicka drewniana cerkiew pw. św. Dymitra, wzniesiona w drugiej połowie XIX wieku. Świątynia jest siedliskiem bardzo rzadkiego gatunku nietoperza – podkowca małego, zagrożonego wyginięciem w Europie. Na Starym Kontynencie jest zaledwie około 135 osobników. Jak wygląda to wyjątkowe miejsce w województwie małopolskim? Sprawdźcie w naszej galerii.

Leluchów to jedna z najbardziej tajemniczych wsi w Małopolsce. Tamtejsza cerkiew jest siedliskiem nietoperzy

Leluchów to jedna z najciekawszych wsi w województwie małopolskim. Jest położona w powiecie nowosądeckim, w gminie Muszyna. Ta dawna wieś łemkowska jest ważnym punktem na szlaku turystycznym wiodącym przez Beskid Niski. W Leluchowie mieszka, jak wynika z danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku, na które powołuje się portal Polska w Liczbach, 197 osób, z czego 47,2 proc. mieszkańców stanowią kobiety, a 52,8 proc. ludności to mężczyźni. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego.

Istotnym wydarzeniem w historii miejscowości było przekazanie do użytku w 1876 roku linii kolejowej nr 96 relacji Tarnów – Tuchów – Stróże – Nowy Sącz – Leluchów. Miała ona długość 145 kilometrów. Linia leluchowska połączyła się z węgierską linią preszowską. Jej znaczenie było strategiczne. Mowa o połączeniu transkarpackim dla handlu i dla transportu wojsk na wypadek wojny z Rosją.

Warto odnotować, że wieś Leluchów znalazła się w piosence zespołu Stare Dobre Małżeństwo pod tytułem „Leluchów”, skomponowanej do słów autorstwa Adama Ziemianina.

Cerkiew pw. św. Dymitra w Leluchowie. Jest siedliskiem nietoperzy

Jednym z najważniejszych zabytków na mapie Leluchowa jest dawna greckokatolicka drewniana cerkiew pw. św. Dymitra z 1861 roku z zachowanym wyposażeniem z XIX wieku. Po 1947 roku cerkiew została przejęta przez Kościół rzymskokatolicki, a obecnie funkcjonuje jako kościół filialny parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Muszynie. Jest wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. Od 1964 roku tanowi również część Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Cerkiew jest też siedliskiem podkowca małego, nietoperza zagrożonego wyginięciem w Europie, Jego kolonia liczy około 135 osobników.

Tak wygląda wieś Leluchów w Małopolsce [GALERIA]

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w Polsce?

Quiz. Kultowe miejsca w Małopolsce. Rozpoznasz je na zdjęciach?

Pytanie 1 z 9
1. Na tym zdjęciu widzimy:
Kopalnia Soli Wieliczka
Ruszyły Targi Książki w Krakowie 2024. Relacja z pierwszego dnia imprezy