Podróże

To najpiękniejsza małopolska wieś. Tamtejszy kościół poświęcił biskup z Krakowa [GALERIA]

2025-04-09 18:01

Małopolska jest jednym z najciekawszych regionów na mapie naszego kraju. Województwo słynie zarówno z niezwykle malowniczych krajobrazów, jak i licznych atrakcji turystycznych, które znajdują się nie tylko w popularnych miastach, ale również w małych miejscowościach. Do tych drugich z pewnością zalicza się Ulina Wielka, położona w powiecie miechowskim, w gminie Gołcza. Najpiękniejszym zabytkiem we wsi jest drewniany kościół św. Katarzyny z połowy XVII wieku. Świątynia została przebudowana w XVIII wieku i poświęcona przez biskupa krakowskiego Franciszka Potkańskiego. Jak wygląda to wyjątkowe miejsce? Sprawdźcie w naszej galerii.

Ulina Wielka to jedna z najciekawszych wsi w Małopolsce. Jej ozdobą jest drewniany zabytkowy kościół

Ulina Wielka jest jedną z najpiękniejszych wsi w województwie małopolskim. Jest położona w powiecie miechowskim, w gminie Gołcza. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku, na którego dane powołuje się portal Polska w Liczbach, we wsi mieszka 289 osób, z czego 50,9 proc. mieszkańców stanowią kobiety, a 49,1 proc. ludności to mężczyźni. W latach 1975-1998 należała administracyjnie do województwa krakowskiego.

W XIX wieku Ulina Wielka należała do Ostaszewskich herbu Ostoja. Właścicielami dóbr ziemskich byli: Walenty Ostaszewski (1762–1831), będący dziedzicem wsi co najmniej od 1820 roku, później jego syn Kazimierz Jędrzej (1813–1881), członek Towarzystwa Rolniczego w Królestwie Polskim, a następnie jego syn Teofil Jakub Ostaszewski (1860–1917).

Najcenniejszym budynkiem w Ulinie Wielkiej jest drewniany kościół parafialny św. Katarzyny z 1655 roku. Świątynia wraz z dzwonnicą, starodrzewem i otoczeniem została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. Obiekt znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego. Jest również jednym z najciekawszych obiektów na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. W 1708 roku doszło do przebudowy kościoła i powiększenia go o kruchtę. W 1791 roku świątynia została poświęcona przez biskupa krakowskiego Franciszka Potkańskiego.

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w Polsce?
Kraków Radio ESKA Google News
Te dzieła sztuki znajdują się w Krakowie. Sprawdź, czy znasz je wszystkie!
Pytanie 1 z 12
Zaczynamy najłatwiej jak się da. Dzieło ze zdjęcia, które możemy podziwiać w Muzeum Czartoryskich, to:
Dama z gronostajem
Najpiękniejsze kamienice w Krakowie