WIADOMOŚCI Z REGIONU

To najwyżej położone schronisko w Tatrach. Podczas II WŚ Polacy ukrywali się w nim przed Gestapo [GALERIA]

2025-02-24 15:25

Chata pod Rysami to jedno ze słynnych tatrzańskich schronisk górskich, będących miejscem destynacji wielu turystów i turystek. Niewiele osób jednak wie, że ten obiekt jest położony najwyżej ze wszystkich znajdujących się po polskiej i słowackiej stronie Tatr. Ze względu na swoje położenie schronisko było wielokrotnie niszczone przez lawiny. Poznajcie niezwykłą historię Chaty pod Rysami.

Spis treści

  1. Chata pod Rysami to najwyżej położone schronisko górskie w Tatrach
  2. Chata pod Rysami stanowiła schronienie dla Słowaków i Polaków podczas II Wojny Światowej
  3. Chata pod Rysami przyciąga niezwykłą atrakcją. To najwyżej położona sławojka w Polsce

Chata pod Rysami to najwyżej położone schronisko górskie w Tatrach

Historia tego obiektu sięga jeszcze końca XIX wieku. Wówczas pierwszy raz pojawił się pomysł, aby w tym miejscu utworzyć schronisko górskie. Chata pod Rysami znajduje się po słowackiej stronie Tatr Wysokich, w górnej części Doliny Żabiej Mięguszowieckiej na wysokości 2241 m n.p.m. Plan z 1892 r. jednak się nie powiódł, a problemem była populacja kozic, zamieszkująca te miejsca. Kolejny plan budowy takiego obiektu powrócił w 1919 roku, jednak wówczas zabrakło na to funduszy. Pamięć o projekcie była jednak żywa w środowisku taternickim i w 1931 roku ruszyła budowa schroniska. Uroczyste otwarcie odbyło się dwa lata później.

Chata pod Rysami stanowiła schronienie dla Słowaków i Polaków podczas II Wojny Światowej

Do rozpoczęcia II Wojny Światowej schronisko działało nieprzerwanie. Zostało zamknięte w 1940 roku, jednak pod koniec wojny udało się je ponownie otworzyć. Obiekt zaczął wówczas być wykorzystywany jako miejsce schronienie dla Polaków i Słowaków poszukiwanych przez Gestapo, w tym także dla taterników i kurierów. Po wojnie Chata pod Rysami ponownie działała jako schronisko górskie. Niestety, ze względu na swoje wyjątkowe położenie, obiekt był wielokrotnie niszczony przez lawiny. Największe przeszły przez nie w latach 1948, 1955, 1962, 1982 i 2000. Wobec tego schronisko było wielokrotnie remontowane i odbudowywane.

Sonda
Czy za interwencje TOPR w polskich Tatrach powinno się płacić, tak jak to jest w słowackich Tatrach?

Obecnie Chata pod Rysami otwarta jest dla turystów w sezonie letnim od 16 czerwca do 31 października. Jest w pełni zaopatrywana przez nosiczy, czyli tradycyjnych tatrzańskich tragarzy. Energię elektryczną pobiera z baterii słonecznych, a woda pochodzi z roztopionego śniegu lub pobliskiego strumyka. Co ciekawe, odwiedzający, którzy zdecydują się na wniesienie dla schroniska ładunku o wadze 5–10 kg, otrzymują w ramach podziękowania herbatę z sokiem malinowym. Obecnie chatarem, czyli gospodarzem Chaty pod Rysami jest znany nosicz, Viktor Beránek.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

Chata pod Rysami przyciąga niezwykłą atrakcją. To najwyżej położona sławojka w Polsce

Schronisko górskie Chata pod Rysami to obiekt wyjątkowy sam w sobie, a jego gospodarze na brak zainteresowanie narzekać nie mogą. Jednak największą atrakcją tego miejsca jest słynna kolorowa sławojka, w której znajduje się panoramiczne okno, a turyści mogą załatwiać swoje potrzeby z niezwykłym widokiem na koronę Tatr. Co ciekawe, po przewrocie komunistycznym w 1957 r. pojawił się pomysł, aby schronisku nadać imię Lenina. Nieopodal znajduje się także kamień z namalowanymi "śladami" stóp Lenina, a także "odcisk" jego pośladków, jako pamiątka po wizycie w górach w 1913 r. Zobaczcie w naszej galerii poniżej jak prezentuje się Chata pod Rysami oraz jej niezwykłe atrakcje.

Chata pod Rysami to najwyżej położone schronisko w Tatrach. Było wielokrotnie niszczone przez lawiny:

Słowackie Tatry Wysokie pozytywnie zaskoczyły turystów