To jak lądowanie na Księżycu. Krakowscy lekarze przeprowadzili innowacyjną operację
W Klinice Kardiochirurgii Dziecięcej na ul. Wielickiej 265 w Krakowie co roku wykonywane są setki operacji na otwartym sercu i w krążeniu pozaustrojowym. Krakowska placówka zajmuje się leczeniem wrodzonych wad serca u noworodków, dzieci i młodzieży z całej Polski oraz z zagranicy. Ostatnio medykom udało się uratować życie małego Januszka, który przeszedł 10-godzinną operację Reverse Double Switch, polegającą na zamianie funkcjonowania komór serca w celu zmieniany przepływu krwi w odpowiedni sposób. Ta pierwsza w Europie operacja zakończyła się sukcesem. Gdyby jej nie przeprowadzono, chłopiec by nie przeżył.
- Z punktu widzenia medycznego Reverse Double Switch to kardiochirurgiczne lądowanie na księżycu. Do tej pory dzieci, które rodzą się z taką wadą serca, miały szansę na leczenie jedynie w Stanach Zjednoczonych - powiedział prof. Tomasz Mroczek, który uczestniczył w operacji, w wywiadzie dla Polsat News.
W zespole Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie jest pięciu kardiochirurgów dziecięcych, trzech rezydentów z kardiochirurgii, trzech anestezjologów, dwóch kardiologów dziecięcych, czterech perfuzjonistów, siedem instrumentariuszek oraz pięćdziesiąt pielęgniarek. Cały zespół po raz kolejny udowodnił, że Kraków i tutejsza kardiochirurgia jest jednym z ważniejszych punków na medycznej mapie świata.