Ryga "miastem kotów". Skąd wzięło się to określenie?
Ryga to największe miasto i jednocześnie stolica Łotwy. Jej położenie nad rzeką Dźwignią w pobliżu ujścia do Bałtyku czyni metropolię atrakcyjną zarówno pod względem krajobrazowym, jak i komunikacyjnym. Ryga jest także głównym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i naukowym kraju. Jej mieszkańcy słyną z zamiłowania do kotów, czego dowodem są liczne motywy z wizerunkiem tych zwierząt, które można spotkać m.in. na wystawach sklepowych czy pamiątkach. Jednym z najbardziej znanych budynków w stolicy Łotwy jest skądinąd Koci Dom. Nazwa nie jest w żadnym wypadku przypadkowa. Secesyjny budynek powstały w 1909 r. zdobią bowiem rzeźby dwóch kotów z charakterystycznie wygiętymi grzbietami i uniesionymi ogonami. Według legendy początkowo czworonogi były zwrócone tyłem w kierunku Wielkiej Gildii - klubu bogatych Niemców, którzy mieli odmówić właścicielowi kamienicy przyjęcia do swojego grona. W ramach zemsty ten zdecydował się na ustawienie figurek w taki sposób, aby nawiązać do dosyć wulgarnego zwrotu, które łagodniej można przetłumaczyć jako "pocałujcie mnie pod ogon". Oburzeni Niemcy interweniowali w sądzie i właściciel budynku został zmuszony odwrócić rzeźby w drugą stronę.
Ryga - Perła Bałtyku. Atrakcje stolicy Łotwy
Ryga słynie przede wszystkim z secesyjnej architektury - jest jednym z największych ośrodków Art Noveau w Europie. Budynki powstałe w tym stylu można znaleźć przede wszystkim w obrębie Starego Miasta, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Spacerując po dzielnicy, secesję można podziwiać niemal na każdym kroku, ale za największe jej zagłębie uznawana jest ulica Alberta oraz ulica Elżbiety. Finezyjne, bogato zdobione kamienice zachwycają wyglądem nie tylko znawców architektury. W stylu Art Nouveau wybudowany został również wspomniany już Koci Dom.
Innym symbolem Rygi jest wzniesiony na początku XIV w. Dom Bractwa Czarnogłowych, w kolejnych stuleciach przebudowywany (bogato zdobiona, manierystyczna fasada pochodzi z przełomu XVI/XVII w.). Ponadto to właśnie w Rydze znajduje się najwyższa wieża telewizyjna w Unii Europejskiej, która mierzy 368, 5 metrów i tym samym jest wyższa od znacznie popularniejszej Wieży Eiffla o blisko 40 metrów. Będąc w stolicy Łotwy, warto też zobaczyć inne charakterystyczne obiekty m.in. Pomnik Wolności czy Wieżowiec Akademii Nauk Łotwy oraz zwiedzić dzielnicę Mežaparks ("Park Leśny"), która była jednym z pierwszych miast-ogrodów na Starym Kontynencie i do tej pory zachwyca zielenią - większość jej liczącego 420 ha powierzchni obszaru stanowi świerkowy las. Te i inne miejsca, które trzeba zobaczyć podczas city breaku w Rydze, zobaczycie w naszej galerii.
Ryga-Kraków. Ile trwa lot?
Pomiędzy krakowskimi Balicami a Rygą odbywają się regularne rejsy. Czas lotu ze stolicy Małopolski do stolicy Łotwy wynosi godzinę i 40 minut. Połączenia bezpośrednie obsługuje obecnie RyanAir.