Rodzina

i

Autor: Pixabay Pomidory malinowe dawno nie osiągały tak wysokich cen

Zakupy

To warzywo wkrótce będzie tylko dla bogaczy? Zaskakująca podwyżka o kilkadziesiąt procent

2023-12-12 14:10

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że inflacja w listopadzie 2023 roku wyniosła w Polsce 6,5 proc. Choć to znaczny spadek w porównaniu do tego, co było rok temu (prawie 17 proc., najwięcej od marca 1997 roku, kiedy to wyniosła 16,6 proc.), nie oznacza, że ceny spadły, tylko że nadal rosną, lecz w wolniejszym tempie. W polskich sklepach daje się odczuć horrendalna podwyżka zwłaszcza jednego warzywa, a właściwie - owocu. O jakie chodzi? Czy już niedługo zdrowe dary natury będą tylko dla bogatych?

Pomidory malinowe dawno nie osiągały tak wysokich cen. Jest drożej o kilkadziesiąt procent

Według Payback Opinion Poll 87% badanych Polaków najdotkliwiej odczuło w mijającym właśnie roku wzrost cen żywności i artykułów spożywczych. Dużo mniej, bo 71% badanych, wzrost cen paliwa, a 45% – wzrost cen mediów, czyli prądu, gazu, wody czy ogrzewania. Żywność zdrożała mocno, a najmocniej artykuły mleczne, tłuszcze, kawy oraz warzywa i owoce. Wśród tej ostatniej grupy produktów tylko w ostatnich tygodniach widać kolejny wzrost cen pomidorów malinowych i choć nie jest obecnie na nie sezon, a w sklepach rozglądamy się za rybami, mąką, makiem, bakaliami i suszonymi grzybami, stanowią ważny składnik diety. Cierpią szczególnie wegetarianie i weganie, dla których warzywa i owoce stanowią główne źródło potrzebnych składników. Czy już niedługo to, co daje ziemia, będzie towarem luksusowym w przeciwieństwie do żywności przetworzonej? Niebagatelny wpływ ma na to nie tylko inflacja, ale też tocząca się już niemal dwa lata wojna za naszą wschodnią granicą.

Ile aktualnie zapłacimy za kilogram pomidorów?

Obecnie rzecz jasna trudno znaleźć polskie pomidory, choć na placach targowych jest to możliwe. Na jednym z krakowskich targów trzeba za kilogram jednak zapłacić... 39 zł. To jednak wyjątek, bo dominują pomidory przede wszystkim z Hiszpanii, Dominikany, Azerbejdżanu czy Maroka. Ile kosztuje kilogram takich importowanych pomidorów malinowych? Jeszcze w wakacje kilogram był w cenie od 6 do 8 zł. Teraz, w grudniu, ta cena wzrosła o kilkadziesiąt procent - nawet do 20 zł za kilogram. W popularnych dyskontach, takich jak Biedronka czy Lidl, zapłacimy ok. 16-17 zł, lecz to i tak pokazuje niebezpiecznie szybki wzrost cenowy.

ZOBACZ TAKŻE: Ceny suszonych grzybów 2023. Za ile kupimy grzyby na Święta Bożego Narodzenia? [ZDJĘCIA]

Przedstawiciel PIS poucza co to jest DEMOKRACJA?!