Kraków. Gdzie jest najniebezpieczniej? Policyjne dane mówią jasno
Policyjne dane uwzględniają: kradzież mienia, kradzież pojazdu, kradzieże z włamaniem, rozboje, wymuszenie rozbójnicze, uszkodzenie ciała, bójka i pobicie, zabójstwo, przestępstwo seksualne. Jak wynika ze statystyk przygotowanych przez komendę miejską w 2022 roku w Rynku Głównym i w okolicach doszło do 1030 kradzieży mienia, oprócz tego do siedmiu kradzieży pojazdów i 57 kradzieży z włamaniem. Policja odnotowała 38 rozbojów, 64 uszkodzenia ciała, 27 bójek i pobić oraz siedem przestępstw seksualnych. W ścisłym centrum nikt nie został zamordowany. Po jednym zabójstwie zaś odnotowały komisariaty:
- nr III (dla Prądnika Białego i Prądnika Czerwonego),
- VI (dla Swoszowic, Podgórza Duchackiego, Bieżanowa-Prokocimia),
- VII (dla Mistrzejowic, Bieńczyc, Wzgórz Krzesławickich).
Polecany artykuł:
Kraków. W których dzielnicach jest najbezpieczniej?
Jeśli chodzi o ogólną liczbę przestępstw, to najbezpieczniejszą dzielnicą są Grzegórzki – tu też mieści się główna siedziba komendy wojewódzkiej policji, sądy i prokuratura. Liczba kradzieży mienia wyniosła tu 256, kradzieży pojazdów – trzy, kradzieży z włamaniem 26. Doszło tu do m.in. dwóch przestępstw seksualnych i czterech bójek z pobiciem. Wśród najbezpieczniejszych rejonów są również:
- Mistrzejowice,
- Bieńczyce,
- Wzgórza Krzesławickie (komisariat nr VII) i Nowa Huta,
- Czyżyny (komisariat nr VIII).
Odnotowano tu najmniej przestępstw seksualnych: komisariat nr VII – jedno, komisariat nr VIII – dwa. Liczba kradzieży ogółem była tu najniższa po Grzegórzkach – komisariat VII zanotował 377, a VIII – 404.
Z danych wynika, że wzrosła liczba kradzieży i włamań dokonywanych przez Ukraińców, ale – jak podkreśliła Elżbieta Znachowska-Bytnar z policji – w większości kategorii nie odnotowano wzrostu przestępstw dokonywanych przez przedstawicieli tej narodowości.
- Należy stwierdzić, że mimo ogromnego wzrostu liczby mieszkańców narodowości ukraińskiej w Krakowie w ubiegłym roku, w większości kategorii nie odnotowaliśmy wzrostu przestępstw dokonywanych przez Ukraińców, a w tych kategoriach, gdy ten wzrost nastąpił – nie był on proporcjonalny do wzrostu liczby ludności tej narodowości – zaznaczyła Elżbieta Znachowska-Bytnar z zespołu prasowego komendy miejskiej policji.
Ze statystyk krakowskiej policji wynika, że w stosunku do 2021 r. w 2022 r. wzrosła liczba przestępstw w kilku kategoriach: kradzieży (z 7 do 31), włamań (z 1 do 5), oszustw (z 2 do 4), posiadania narkotyków (z 31 do 50), kierowania pod wpływem alkoholu (z 34 do 55). Zmniejszyła się liczba bójek z siedmiu w 2021 do dwóch w 2022 r.