TOPR wydał ważne ostrzeżenie! Ogłoszono lawinową trójkę w Tatrach

i

Autor: Pixabay TOPR wydał ważne ostrzeżenie! Ogłoszono lawinową "trójkę" w Tatrach

TOPR wydał ważne ostrzeżenie! Ogłoszono lawinową "trójkę" w Tatrach

2023-02-20 13:04

W Tatrach po kolejnych opadach śniegu zagrożenie lawinowe wzrosło do trzeciego, znacznego stopnia – ogłosili w poniedziałek, 20 lutego ratownicy TOPR. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. Co dokładnie mówi komunikat lawinowy? Sprawdźcie w naszym materiale.

Tatry. Wzrosło zagrożenie lawinowe. TOPR apeluje do turystów, taterników i narciarzy

Jak informują tatrzańscy ratownicy, sytuacja lawinowa uległa znacznemu pogorszeniu w szczególności powyżej 1800 m n.p.m. Utworzyły się tam świeże depozyty śniegu na starej, zmrożonej warstwie. Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.

- Turysto, taterniku, narciarzu. Pamiętaj, że przy zbyt dużym ryzyku lawinowym, ratownicy mogą dotrzeć do Ciebie za późno, by ci pomóc. Twoje bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od Ciebie. Bądź rozważny. Dopasuj swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków w Tatrach oraz do Twoich umiejętności i doświadczenia zimowego - przestrzegają TOPR-owcy.

Na Kasprowym Wierchu leży 155 cm śniegu, wieje tam silny wiatr osiągający w porywach prędkość do 75 km/h. Temperatura na szczycie spadła do -6 st. C. W wyższych partiach Tatr panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki, o czym informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego. Szlaki w dolinach reglowych i drogi dojściowe do schronisk są przetarte, ale mocno oblodzone. Szczegółowy komunikat lawinowy TOPR dla Tatr Polskich można przeczytać TUTAJ.

W poniedziałek, 20 lutego został także zamknięty szlak narciarski prowadzącego z Polany Chochołowskiej do Bobrowieckiego Żlebu.

Joe Biden w Kijowie! Niespodziewana wizyta prezydenta USA na Ukrainie

Czy ten władca był królem Polski? Przy 7 pytaniu przetrzesz oczy ze zdumienia!

Pytanie 1 z 10
Czy Mieszko I był królem Polski?