Fasiąg

i

Autor: Wikimedia Commons Fasiąg

WIADOMOŚCI Z REGIONU

Transport konny w Tatrach zastąpi e-fasiąg? Pierwsze testy w pełni elektrycznego wozu wyszły pomyślnie

2024-10-11 18:07

Czy e-fasiąg jest lepszy od tradycyjnego zaprzęgu konnego wożącego turystów do Morskiego Oka? Taki pojazd, stworzony przez firmę ze Zgorzelca, został zaprezentowany w Zakopanem w trakcie „Dnia prezentacji Ziemi Orawskiej". E-fasiąg ma być testowany na Słowacji, a w Zakopanem zobaczyli go m.in. fiakrzy pracujący na szlaku do Morskiego Oka.

Transport konny do Morskiego Oka. Firma Innovation AG proponuje e-fasiąg

Los koni pracujących na drodze do Morskiego Oka stał się głośny w całej Polsce. Stała nabrała dużego rozgłosu wiosną, kiedy do sieci trafiło nagranie, na którym możemy zobaczyć jak zwierze upada na drodze i podnosi się dopiero po potężnym uderzeniu w głowę przez woźnicę. Od tej pory wprowadzono nowe regulacje, które zmniejszyły wymiar czasu pracy koni i wprowadziły dla nich obowiązkowe przerwy. Zaczęto także testowań nowe rozwiązania, które ułatwiłyby ich pracę. Pojawił się elektryczny bus, a także hybrydowe pojazdy. Firma Innovation AG zaprezentowała ostatnio nowy pojazd. Jest to w pełni elektryczny fasiąg, stworzony na wzór tradycyjnych wozów.

— Pomysł padł parę miesięcy temu, jak zobaczyliśmy po raz kolejny w telewizji, co się wydarzyło nad Morskim Okiem z końmi. Udało się ten pomysł wcielić w życie. Szczęście było takie, że firma Innovation AG ma już opatentowany polski e-vana, który jest elektrycznym pojazdem. Cała płyta podłogowa, która jest pod tym naszym e-fasiągiem, to jest coś, co było przygotowywane przez wiele lat i jest już wielokrotnie przetestowane i sprawdzone, i dlatego tak szybko mogliśmy przygotować pojazd — powiedział nam Rafał Szlachta z firmy Innovation AG, która zbudowała e-fasiąg. — To typowy pojazd wolnobieżny do przewozu osób, w którym zmieścimy 14 osób lub 12 osób i dwa wózki inwalidzkie. To bez problemu podjeżdża pod większe i strome górki. Pojazd był testowany u nas  w górach Izerskich, więc tam są bardziej stronę podjazdy niż na drodze na Morskie Oko — dodał Radosław Górski, mechanik firmy Innovation AG, który prowadził e-fasiąg.

QUIZ: Jak dobrze znasz Tatrzański Park Narodowy?

Pytanie 1 z 10
W którym roku powstał Tatrzański Park Narodowy?

E-fasiąg w Tatrach. Wozem zainteresowani są także Słowacy

Wstępne testy e-fasiągu, przeprowadzone przez firmę, wypadły bardzo dobrze. W rozmowie z nami przedstawiciel firmy Innovation AG przyznał, że zależy ważna jest dla niego tradycja, dlatego starano się, aby pojazd jak najlepiej wpasował się w góralską kulturę. Takim rozwiązaniem zainteresowani są także po słowackiej stronie Tatr, ponieważ zależy im na wprowadzeniu jak najbardziej ekologicznego rozwiązania. E-fasiąg na razie nie będzie testowany na drodze do Morskiego Oka, jednak firma liczy, że uda im się wkrótce do tego doprowadzić.

— My cenimy tradycję. Jak się jedzie w miejsce, gdzie jest tradycja, to trzeba się do tego dostosować. Więc staraliśmy się maksymalnie zrobić to tak, żeby wyglądał jak te fasiągi, które jeżdżą do Morskiego Oka aktualnie. Druga rzecz to trendów nie zmienimy. Ekologia nie jest tylko modą, ale potrzebą przyszłości, bo wiemy, co z naszym środowiskiem się dzieje. Jeśli możemy mieć tam pojazd, który jest zeroemisyjny i nie zanieczyszcza środowiska, a dodatkowo daje ulgę zwierzętom, które można wykorzystać w inny sposób, chociażby do hipoterapii — dodał.

Zakończyły się testy elektrycznego busa na trasie do Morskiego Oka:

Arabowie szturmują Zakopane. Ten filmik to hit internetu. "Dosłownie tak to wygląda"