Spis treści
- Święta Bożego Narodzenia w Polsce bez śniegu. Wyjątkiem tereny górskie
- Dwa antycyklony połączą się nad Polską. Niekorzystne warunki pogodowe w całej Europie
- Jak się człowiek czuje przy wysokim ciśnieniu atmosferycznym?
Święta Bożego Narodzenia w Polsce bez śniegu. Wyjątkiem tereny górskie
To prawdziwy cios dla fanów i fanek Bożego Narodzenia, jednak pogoda nie pozostawia żadnych złudzeń. Według najnowszych danych meteorologów w tegoroczne święta śniegu nie będzie w większości Polski. Chociaż kalendarzowa zima nastała już na dobre, zdecydowana większość Polek i Polaków jeszcze nie miała okazji w tym roku zobaczyć piękną, zimową scenerię. Duże opady śniegu miały miejsce tylko w rejonach górskich — Podhale czy Beskidy to obecnie jedne z nielicznych regionów, których mieszkańcy i mieszkanki będą mieli okazję doświadczyć białych świąt. Dla nich mamy także dobrą wiadomość. Śnieg, który spadł do tej pory, zostanie z nimi na Boże Narodzenie, a w tych miejscach może spaść go trochę więcej.
Dwa antycyklony połączą się nad Polską. Niekorzystne warunki pogodowe w całej Europie
Tak złej pogody na Boże Narodzenie w Polsce nie było od dawna. Nie tylko większość kraju w tym okresie pozostanie bez śniegu, ale i w tym czasie zetkną się nad krajem dwa antycyklony, które znacznie pogorszą warunki atmosferyczne i będą odczuwalne w całej Europie. Już we wtorek, 24 grudnia, czyli w Wigilię Bożego Narodzenia jeden antycyklon nadejdzie znad Atlantyku, a drugi przyjdzie do nas znad Rosji. Nad Polską zaczną łączyć się w jeden potężny antycyklon, który obejmie niemal cały kontynent. To oznacza, że ciśnienie atmosferyczne zacznie przybierać skrajnie wysokie wartości.
W Wigilię, 24 grudnia barometry w Polsce pokażą 1030 hPa, a ciśnienie będzie tylko rosło. W Boże Narodzenie, 25 grudnia będzie jeszcze wyższe, a maksymalne wartości pokażą się na południu kraju, gdzie wskaźniki pokażą nawet 1040 hPa. Podobnie będzie w drugi dzień świąt, czyli 26 grudnia. Wówczas, jak wskazuje IMGW, maksymalne ciśnienie w Polsce wyniesie aż 1042 hPa. Taka sytuacja pogodowa utrzyma się niemal do końca tygodnia. Dopiero w niedzielę, 29 grudnia potężny wyż nad Europą zacznie powoli odpuszczać, a tego dnia ciśnienie spadnie do 1033 hPa i na tym poziomie utrzyma się aż do końca roku. Do normy wróci dopiero w środę, 1 stycznia. Wówczas barometry pokażą 1007 hPa na północy Polski i do 1017 hPa na południu kraju.
Jak się człowiek czuje przy wysokim ciśnieniu atmosferycznym?
Bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne może nieść ze sobą bardzo negatywne konsekwencje zdrowotne. Komu szkodzi wysokie ciśnienie atmosferyczne najbardziej? Szczególnie narażone są osoby, które borykają się z chorobami serca oraz układu krążenia, ponieważ duże skoki ciśnienia mogą powodować także skoki ciśnienia tętniczego krwi. Negatywne skutki takiej pogody mogą odczuć także meteopaci i meteopatki. Dla nich skrajnie wysokie ciśnienie atmosferyczne może oznaczać bóle głowy, a nawet migreny, do tego wiele osób może odczuwać problemy z zasypianiem.