Tatry. TOPR ostrzega turystów przed trudnymi warunkami na szlakach
Nocne przymrozki spowodowały, że na tatrzańskich szlakach zrobiło się bardzo niebezpiecznie. Wyprawa w góry bez zimowego sprzętu w postaci raków i czekana, a także bez odpowiednich umiejętności, jest niezwykle ryzykowna i może zakończyć się tragicznie. Ratownicy TOPR-u apelują do turystów o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza w obliczu dramatycznych wydarzeń, do których doszło w miniony weekend. Wówczas toprowcy pomogli 16 osobom. Niestety na Rysach doszło do poważnych wypadków, w których życie straciły dwie osoby.
– Nocą powyżej 2000 m n.p.m było minus 7 stopni Celsjusza, więc jest bardzo twardo. Pamiętajmy, że w dzień świeci słońce, śnieg się trochę roztapia, a nocą marznie. Niestety, tak ma być jeszcze przez najbliższe trzy dni. Powyżej 2000 m n.p.m. panuje pełna zima – powiedział Radiu ESKA Grzegorz Bargiel, ratownik TOPR.

Przypomnijmy, że w sobotę, 26 kwietnia, przed południem, trzy osoby z licznej grupy, która wybrała się na Rysy, spadły w czasie wspinaczki i doznały obrażeń kończyn oraz głowy. Poszkodowani zostali przetransportowani śmigłowcem do szpitala w Zakopanem. Dzień później, w niedzielę, 27 kwietnia, w godzinach porannych, toprowcy otrzymali zgłoszenie od narciarza skiturowego, będącego powyżej Czarnego Stawu Pod Rysami, o osobie, która upadła z wysokości i znajdowała się poniżej przewężenia w Wielkim Wołowym Żlebie. Na miejsce zdarzenia przewieziono śmigłowcem trzech ratowników z Zakopanego i jednego z Morskiego Oka. Okazało się, że turysta doznał rozległych obrażeń, wskutek których zmarł. Ratownicy, którzy ewakuowali zwłoki, byli tamtego feralnego dnia świadkami upadku kolejnego turysty z wysokości. Wędrowiec niestety zginął na miejscu.
– Warunki tego dnia były ciężkie. Po nocnych przymrozkach śnieg stał się bardzo twardy. Jedna z ofiar nie miała żadnego zimowego wyposażenia. Ewakuacji z trudnego terenu na Rysach tego dnia wymagało jeszcze 5 osób, w tym 3 towarzyszy osób, które doznały śmiertelnych obrażeń. Przypominamy oraz apelujemy! Przez kilka najbliższych dni w Tatrach w nocy prognozowane są spadki temperatur poniżej 0 stopni. Pokrywa śnieżna znajdująca się jeszcze w Tatrach, stanie się bardzo twarda, a warunki wymagające. W takich miejscach bezwzględnie należy używać zimowego ekwipunku – przekazał TOPR.
Ratownicy zwracają uwagę, że duże ilości śniegu znajdują się na takich szlakach, jak: Rysy, Mięguszowiecka Przełęcz Pod Chłopkiem, Wrota Chałubińskiego, Szpiglasowa Przełęcz, Szlaki dojściowe na Orlą Peć: Zawrat, Kozia Przełęcz oraz Żleb Kulczyńskiego.