Park Zakrzówek

i

Autor: ESKA.pl

Wiadomości

Trwa batalia o krakowski Zakrzówek. Wojewoda zabrał głos. „Nie dopuszczę do chaosu”

2025-02-06 17:54

Trwa dalsza batalia dotycząca potencjalnej zabudowy krakowskiego Zakrzówka. Przy ul. Twardowskiego ma powstać duży blok mieszkalny z podziemnym garażem. Na takie działania nie zgadzają się społecznicy i władze miasta, które chcą chronić cenny przyrodniczo teren. W tej sprawie wypowiedział się wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, który w ubiegłym roku stwierdził nieważność uchwały RMK ws. rozszerzenia użytku ekologicznego na Zakrzówku. „Moim priorytetem będzie postąpienie zgodne z literą prawa” – powiedział, nie wykluczając, że wyrok sądu przekona go do zmiany poglądu na tę sprawę.

Kraków. Na Zakrzówku powstanie blok? Trwa walka o użytek ekologiczny

Tereny atrakcyjne przyrodniczo od dawna cieszą się zainteresowaniem nie tylko mieszkańców, ale i deweloperów, którzy chętnie budowaliby tam kolejne osiedla. Pod tym względem wyjątkiem nie jest krakowski Zakrzówek, nad którym wisi groźba zabudowy. Dlaczego? Jeszcze w 2018 roku władze Krakowa ustanowiły na terenie Zakrzówka użytek ekologiczny podejmując działania przeciwko jego zabudowie. To odsunęło problem w czasie. Kilka lat temu jeden z deweloperów wykupił działkę znajdującą się poza obszarem użytku, jednak wciąż w atrakcyjnym przyrodniczo miejscu, przy ul. Twardowskiego. W lutym 2024 roku inwestor Apollo Investment Twardowskiego złożył wniosek o pozwolenie na budowę – chodzi o wspomniany, duży blok z garażem podziemnym.

Radni, aby chronić Zakrzówek zgodnie z opinią strony społecznej w sierpniu 2024 roku uchwalili nowy, powiększony użytek ekologiczny „Zakrzówek – enklawa wschodnia”. W październiku wojewoda małopolski wydał rozstrzygnięcie nadzorcze, które stwierdziło nieważność uchwały RMK ws. nowego użytku ekologicznego.

Zastrzeżenia służb prawnych Wojewody miały wymiar formalny. Dotyczyły braku uzasadnienia do uchwały oraz aktualnej inwentaryzacji przyrodniczej, opinii lub ekspertyz, wykonanych na podstawie badań przeprowadzonych przez odpowiedni czas. W przedłożonym organowi nadzoru w toku postępowania nadzorczego piśmie Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa stwierdzono, że brak jest aktualnej inwentaryzacji potwierdzającej walory przyrodnicze na obszarze działek 140/2, 174/2, 175, 176, 177 – podaje biuro wojewody zaznaczając, że w ogólnym przekazie pomija się fakt, że organ nie neguje potrzeby ochrony przyrody ani konieczności ustanowienia użytku tam, gdzie jest to uzasadnione celami ochrony przyrody.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

W związku z tym faktem miasto było zmuszone do wydania pozwolenia na budowę dla dewelopera, co nastąpiło 16 stycznia bieżącego roku. Wydawało się wówczas, że nic nie stoi na przeszkodzie do zabudowania Zakrzówka. Nastąpił jednak zwrot akcji. Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrzył skargę prezydenta Krakowa, unieważniając decyzję wojewody małopolskiego dot. użytku ekologicznego. W środę, 5 lutego wojewoda poinformował, że na ten moment nie podjął jeszcze decyzji o złożeniu skargi kasacyjnej. Aktywiści złożyli do wojewody petycję, aby ten zaakceptował decyzję WSA i uznał użytek ekologiczny – przekazał Tomasz Pytko z Koalicji Ruchów Krakowskich.

Nie sądziliśmy, że wojewoda zrobi to, przed czym protestowaliśmy. Składamy 1300 podpisów i ta liczba stale rośnie – dodał.

O decyzję zapytaliśmy wojewodę małopolskiego.

Do petycji podchodzę bardzo poważnie. Rozmawialiśmy w dobrej atmosferze. Po tym, jak uzyskamy odpis wyroku z uzasadnieniem podejmiemy decyzję, czy będziemy wnosić apelację, czy też nie. Nie wykluczam tego, że wyrok sądowy przekona mnie do tego, że w tej kwestii nie było racji z mojej strony. Moim priorytetem będzie postąpienie zgodnie z literą prawa, ale też nie dopuścić do chaosu prawnego, gdzie mielibyśmy z jednej strony decyzją sądu utrzymaną kwestię użytku, a z drugiej – wydamy ważne pozwolenie na budowę. Do takich paradoksów dopuszczać nie możemy – powiedział Krzysztof Jan Klęczar.

Jak ustaliła reporterka Radia ESKA, konkretne decyzje Wojewoda podejmie po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku i z wnioskami miasta o odwołaniu pozwolenia na budowę bloku. To może zająć nawet kilka tygodni.

 

Fachowcy poszukiwani w Małopolsce. Oto branże z ogromnym deficytem

2025_02_04_SE_WE_Jackowski szort