Krokusy w Tatrach

i

Autor: Biegun Wschodni, Unsplash, Creative Commons Zdjęcie ilustracyjne

WIADOMOŚCI Z REGIONU

Turyści czekali na to cały rok! Pierwsze krokusy pojawiły się w Tatrach. Czy przetrwają do wiosny?

2025-02-26 21:52

Początek tygodnia przyniósł w Tatrach powiew wiosny. Po mroźnych dniach temperatura wzrosła, a na podtatrzańskich łąkach pojawiły się pierwsze krokusy. Edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) i przewodnik tatrzański Tomasz Zając uważa, że to jeszcze nie oznacza trwałego nadejścia wiosny.

Spis treści

  1. Pierwsze zwiastuny wiosny w Tatrach. Na Olczy pojawiły się pierwsze krokusy
  2. Przedwczesny wykwit roślin w Tatrach. Mogą nie przetrwać do wiosny
  3. Niedźwiedzie wciąż śpią. W Tatrach obserwuje się dużą aktywność wilków

Pierwsze zwiastuny wiosny w Tatrach. Na Olczy pojawiły się pierwsze krokusy

Zima w tym roku wyjątkowo nie dopisała na Podhalu. Obecnie mamy poważne ocieplenie, które sprawiło, że śnieg zaczyna już całkowicie topnieć, a spod niego zaczynają wyglądać pierwsze krokusy. Nie ma lepszego zwiastuny zbliżającej się z przytupem wiosny, niż te piękne, fioletowe kwiaty, które co roku przyciągają do siebie rzesze turystów i turystek. Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego podkreśla jednak, że to nie oznacza, że zima się raz na zawsze skończyła. Wkrótce w Tatrach może znowu spaść śnieg.

— Rzeczywiście, w tym tygodniu na Olczy pojawiły się pierwsze krokusy, ale to raczej przedwczesny zwiastun wiosny. W nocy z czwartku na piątek prognozy zapowiadają powrót śniegu. W Zakopanem może spaść nawet od 10 do 20 cm śniegu, a w wyższych partiach gór jeszcze więcej, co może wpłynąć na wzrost zagrożenia lawinowego — powiedział Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Sonda
Czy uważasz, że romskie kapele powinny na zawsze zniknąć z ulic Zakopanego?

Przedwczesny wykwit roślin w Tatrach. Mogą nie przetrwać do wiosny

Tomasz Zając z TPN przyznaje, że mimo chwilowego ocieplenia rośliny w Tatrach żyją według własnego rytmu. Już pod koniec stycznia w górach pojawiły się pierwsze rośliny, takie jak lepiężniki, wawrzynki wilczełyko czy podbiały alpejskie. Niestety, przedwczesny wykwit roślin ma także swoją złą stronę — większość z nich została zamrożona i nie wiadomo, czy przetrwają do właściwej wiosny.

— Na prawdziwą wiosnę musimy jeszcze poczekać, choć jest nadzieja, że już pod koniec przyszłego tygodnia zrobi się naprawdę ciepło. Pamiętajmy jednak, że przyroda potrzebuje czasu, a kilka ciepłych dni nie oznaczają, że procesy budzące ją do życia zostały już uruchomione — zaznaczył Tomasz Zając z TPN.

Kraków Radio ESKA Google News

Niedźwiedzie wciąż śpią. W Tatrach obserwuje się dużą aktywność wilków

Jeśli chodzi o świat zwierząt, pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego na razie nie zaobserwowali aktywności niedźwiedzi. Istnieje jednak podejrzenie, że ze względu na ocieplenie, one także wkrótce mogą rozpocząć swoją aktywność. Na razie jednak największą aktywnością wykazują się wilki, które mają w lutym i marcu mają swój okres godowy.

Chata pod Rysami to najwyżej położone schronisko w Tatrach. Podczas II WŚ Polacy ukrywali się tu przed Gestapo:

Słowackie Tatry Wysokie pozytywnie zaskoczyły turystów