Spis treści
Nagranie z wejścia na Rysy oburzyło internautów. Turyści szli w deszczu
W internecie pojawił się film, który poruszył wielu miłośników gór. Jak informuje portal boop.pl, nagranie pokazuje turystów wspinających się na Rysy w czasie silnego deszczu. Autorzy wideo opatrzyli je wymownym komentarzem: „Najgłupsze, co można zrobić w górach, to lekceważyć pogodę”.
Na filmie widać, jak deszczówka spływa po szlaku niczym rwący strumień. W takich warunkach wystarczy jeden nieostrożny krok, by doszło do wypadku. Szczególnie groźne są fragmenty z łańcuchami, gdzie mokre skały i burzowa pogoda znacząco zwiększają ryzyko poślizgnięcia.
Ratownicy TOPR i GOPR przypominają o błyskawicznych zmianach pogody w Tatrach
Ratownicy górscy regularnie przypominają, że aura w górach potrafi załamać się nagle. Ulewa, silny wiatr czy burza mogą w kilka minut zmienić spokojną wyprawę w niebezpieczną walkę o powrót. Nawet latem trzeba liczyć się z wychłodzeniem, a mokre kamienie i wezbrane potoki dodatkowo utrudniają marsz.
Podczas deszczu wyprawy w wyższe partie Tatr stają się szczególnie ryzykowne. Szlaki są śliskie, widoczność bywa ograniczona, a porywisty wiatr może utrudniać poruszanie się. TOPR i GOPR apelują, by dostosowywać plany do pogody i w razie załamania aury wybierać bezpieczniejsze trasy, np. spacery po dolinach.