Cisza w Krakowie? Komisja Ochrony Środowiska zadecydowała
Ogranicza się czas funkcjonowania instalacji i urządzeń nagłaśniających, z których emitowany hałas może negatywnie oddziaływać na środowisko, poprzez wprowadzenie zakazu korzystania z tych urządzeń i instalacji, w stosunku do działalności prowadzonej na zewnątrz i wewnątrz budynków od godz. 22:00 do godz. 8:00 następnego dnia na obszarze określonym w załączniku nr 1 - tak brzmiał paragraf 1 uchwały antyhałasowej, która początkowo miałaby obowiązywać na terenie Parku Kulturowego Starego Miasto.
Miałaby, ale wszystko wskazuje na to, że nie będzie. Powyższy przepis pochodzi bowiem z projektu uchwały antyhałasowej, którą w 2020 r. przyjął Gdańsk i którą chciał wprowadzić w Krakowie Ryszard Rydygier z ruchu Zabytkowe Centrum. Dokument przez kilka miesięcy przeleżał w Komisji Zrównoważonej Gospodarki Nocą, a wielu mieszkańców o jego istnieniu dowiedziało się na początku stycznia za sprawą Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, która w piśmie do prezydenta Aleksandra Miszalskiego negatywnie wypowiedziała się o proponowanych rozwiązaniach. Również w rozmowie z nami wiceprezes Leszek Lejkowski mówił wprost o braku zgody organizacji na ich realizację pod Wawelem:
Nasze obawy budzi bardzo duża uznaniowość tego dokumentu, nieprecyzyjność i to jest powód, z którym się nie zgadzamy. Nie zgadzamy się także z tym, żeby interwencja była tak głęboka, że jest zakaz od 22.00 używania urządzeń nagłaśniających w lokalach gastronomicznych, w klubach - podkreślał przedstawiciel Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.
"Poznańska" uchwała antyhałasowa w Krakowie. Założenia projektu
Tymczasem Zabytkowe Centrum wycofało projekt "gdański" z Komisji Zrównoważonej Gospodarki Nocą, co wcale nie oznacza końca walki o ciszę w Krakowie. Okazuje się bowiem, że po nagłośnieniu sprawy przez media nabrały nieoczekiwanego tempa. W środę, 15 stycznia Komisja Ochrony Środowiska Rady Miasta Krakowa przyjęła jednogłośnie inny projekt uchwały antyhałasowej, tzw. „model poznański”.
Projekt "poznański" w przeciwieństwie do projektu "gdańskiego" zakłada wprowadzenie uchwały antyhałasowej na terenie całego miasta:
Wprowadza się na terenie miasta Krakowa ograniczenie czasu funkcjonowania instalacji i korzystania z urządzeń, z których emitowany hałas może negatywnie oddziaływać na środowisko, w tym w szczególności urządzeń nagłaśniających, od poniedziałku do niedzieli od godz. 22.00 do godz. 6.00 następnego dnia.
W rozmowie z nami Ryszard Rydygier z Zabytkowego Centrum zapowiadał, że jego ruch docelowo będzie się starał o wprowadzenie właśnie uchwały "poznańskiej", niemniej chyba nikt się nie spodziewał, że dojdzie do tego tak szybko. Poprosiliśmy inicjatora projektu o komentarz po wydaniu decyzji przez Komisję Ochrony Środowiska:
W Poznaniu te przepisy obowiązują już od 2016 roku. Uchwała nie spowodowała tam żadnych perturbacji w postaci zamykania kawiarni, restauracji, dyskotek. Można powiedzieć, że bezawaryjnie obowiązuje na terenie całego miasta. Przyniosła natomiast lekką ulgę mieszkańcom przez skrócenie drogi zgłaszania naruszenia spokoju, mówiąc kolonialnie, zakłócenia spokoju nocnego - zapewnia mecenas Ryszard Rygier.
Na naszych łamach będziemy informować o dalszych losach uchwały antyhałasowej w Krakowie, która teraz zostanie przekazana do dalszego procedowania.