Uchwała antysmogowa pod znakiem zapytania. Dziś ostatni dzień konsultacji – jeśli możesz, zabierz głos!

i

Autor: Wikimedia Uchwała antysmogowa pod znakiem zapytania. Dziś ostatni dzień konsultacji – jeśli możesz, zabierz głos!

Uchwała antysmogowa pod znakiem zapytania. Dziś ostatni dzień konsultacji – jeśli możesz, zabierz głos!

2022-08-24 12:49

24 sierpnia to ostatni dzień konsultacji społecznych ws. uchwały antysmogowej dla Małopolski ogłoszonych przez Zarząd Województwa Małopolskiego. Mieszkańcy województwa mogą się wypowiedzieć na temat propozycji wydłużenia terminu wymiany pieców bezklasowych o rok, czyli do końca 2023 roku. Jak wyrazić swoją opinię na temat ewentualnych zmian w uchwale antysmogowej? Sprawdźcie w naszym materiale.

Propozycja odroczenia uchwały antysmogowej

Radni województwa małopolskiego zaproponowali odroczenie uchwały antysmogowej o kolejny rok. Zarząd województwa małopolskiego proponuje taką zmianę, ponieważ, jak uzasadniał, otrzymywał prośby w tej sprawie od mieszkańców gmin. Tłumaczyli oni, że ze względu na trudną sytuację ekonomiczną nie stać ich na wymianę pieca w terminie.

Władze Krakowa przeciwne zmianom w ustawie antysmogowej

Władze Krakowa oraz politycy PO są przeciwni wydłużaniu terminu. Również zdaniem Polskiego Alarmu Smogowego oraz Fundacji Frank Bold takie rozwiązanie nie jest żadnym wsparciem dla mieszkańców. Stowarzyszenie Metropolia Krakowska zrzeszające 15 gmin (Kraków, Biskupice, Czernichów, Igołomia – Wawrzeńczyce, Kocmyrzów – Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Niepołomice, Skawina, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś, Zabierzów, Zielonki) zaapelowało o zachowanie aktualnej treści uchwały antysmogowej, której głównym celem jest zakończenie w 2022 roku spalania węgla w kotłach bezklasowych w Małopolsce.

Jak zabrać głos w konsultacjach społecznych dotyczących uchwały antysmogowej?

24 sierpnia to już ostatni dzień na wyrażenie swojej opinii. Można to zrobić poprzez formularz internetowy dostępny pod adresem: https://powietrze.malopolska.pl/konsultacje/.

Argumenty za pozostawieniem uchwały bez zmian

W oświadczeniu Stowarzyszenia Metropolia Krakowska można przeczytać:

W naszej opinii, odroczenie o rok terminu wymiany kotłów bezklasowych, niespełniających normy PN-EN 303-5:2012, będzie skutkowało:

1. zahamowaniem wdrażania rządowego Programu Czyste Powietrze w Małopolsce, który służy również poprawie efektywności energetycznej budynków, co w dobie rosnących cen paliw staje się jednym z priorytetów,

2. sprzecznymi komunikatami do mieszkańców, którzy z jednej strony są zachęcani do skorzystania z rządowego Programu Czyste Powietrze, z drugiej strony w Małopolsce wydłużany jest termin obowiązywania zakazu stosowania kotłów bezklasowych,

3. spadkiem zainteresowania mieszkańców wykorzystaniem funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w zakresie poddziałania 4.4.1 Obniżenie poziomu niskiej emisji – ZIT,

4. negatywnym wizerunkiem władz samorządowych wszystkich szczebli, wynikającym z braku konsekwencji w realizacji polityki walki ze smogiem,

5. obniżeniem zaufania społecznego do podejmowanych decyzji i działań administracji samorządowej, w szczególności u osób, które podjęły trud wymiany kotła.

6. obniżeniem tempa realizacji Programu Ochrony Powietrza Województwa Małopolskiego, co w konsekwencji może spowodować zwiększenie ilości i wartości kar nakładanych na gminy przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Wenecja w centrum miasta. Tak wyglądał Włocławek po wtorkowych ulewach

QUIZ. Czy umiesz odróżnić prawdę od kłamstwa?

Pytanie 1 z 9
Dorosły człowiek ma ok. 206 kości