Żmija zygzakowata, żmija

i

Autor: Tom Lee, Flickr.com

Wiadomości z regionu

W Beskidach pojawia się coraz więcej jadowitych węży. Ważny apel GOPR

2024-04-18 7:38

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe informuje o notowaniu coraz większej ilości żmij zygzakowatych, które można już spotkać na szlakach. Zimą zwierzęta te zapadają w hibernację, aby wybudzić się wraz z nadejściem wiosny. Co zrobić w przypadku spotkania węża? Oto porady GOPR.

Żmije w Beskidach. Ważny apel GOPR

Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż występujący w Polsce. Zwierzę to budzi lęk mimo, iż przytłaczająca większość notowanych ukąszeń nie kończy się śmiercią. Żmije zygzakowate jesienią zapadają w hibernację, aby wybudzić się wraz z nadejściem wiosny. Wtedy zwierzęta te o wiele łatwiej spotkać w Beskidach. Rzeczonych spotkań jest ostatnio więcej, o czym poinformowało Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Żmije najczęściej można spotkać w pobliżu kamieni czy dróg (gdzie wygrzewają się w słoneczne dni), w wysokiej trawie, w gęstych zaroślach. Statystycznie u 1/4 ukąszonych nie występują objawy zatrucia, umiera <1%. Ukąszenie może przebiegać ciężej u dzieci i osób w podeszłym wieku. U dzieci wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po ukąszeniu, mimo braku objawów miejscowych – informuje GOPR Beskidy.

Oto porady, które udostępnili ratownicy GOPR. Co zrobić w przypadku ukąszenia żmii?

Co zrobić?

  • uspokoić ukąszoną osobę i wezwać pomoc,
  • użyć opatrunku osłaniającego,
  • unieruchomić kończynę i ograniczyć ruchy w jej obrębie.

CZEGO NIE ROBIĆ?

  • rany nie wysysać, nie uciskać, nie nacinać!
  • ukąszona osoba nie powinna chodzić i ruszać zranioną kończyną.

Każdorazowo po ukąszeniu przez żmiję należy powiadomić służby ratunkowe i PODDAĆ SIĘ OBSERWACJI. Nie bagatelizuj ukąszenia przez żmiję! Nie chcemy straszyć, a edukować. Taki wypadek może zdarzyć się każdemu, nie tylko w górach – pisze GOPR.

Cracovia Maraton 2024. Start na Rynku Głównym

Cracovia Maraton 2024