Na razie urzędomat będzie obsługiwał sprawy związane z działalnością Wydziału Ewidencji Pojazdów i Kierowców.
W urzędomacie można odebrać dowód rejestracyjny w przypadku jego wymiany z powodu braku miejsca na wpisy badań technicznych, wtórniki karty pojazdu, prawa jazdy czy tablicy rejestracyjnej - wyjaśnia Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta Krakowa ds. obsługi mieszkańców.
Polecany artykuł:
Paczkomaty Urząd 24, bo taka jest ich oficjalna nazwa, stanęły przy trzech siedzibach Wydziału Ewidencji Pojazdów i Kierowców – przy al. Powstania Warszawskiego, na osiedlu Zgody i przy ul. Wielickiej. Składając wniosek, należy zaznaczyć w nim, że chcemy w ten właśnie sposób odebrać urzędową przesyłkę.
Prezydent Jacek Majchrowski wyjaśnia, że pandemia koronawirusa niejako wymusiła zmianę podejścia do załatwiania spraw urzędowych.
Ze względu na sytuację związaną z pandemią koronawirusa, wiele osób przestawiło się na zdalne zakupy. Pomyśleliśmy, że ludzie mogą odbierać w paczkomatach nie tylko przesyłki, ale także dokumentu urzędowe. Zamiast stać w kolejkach mogą to zrobić nawet w środku nocy. Sądzę, że będziemy to rozszerzać - stwierdza.
Jesienią władze miasta planują rozmowy z InPostem na temat możliwości nadawania przesyłek również przez obywateli.
Po pierwsze musimy sprawdzić, jak działa to w tę stronę, po drugie są dokumenty wymagające osobistego podpisu. Ale wiemy już, że w związku z "tarczą antycovidowską" są przygotowywane przepisy regulujące tę kwestię. Są już po pierwszym czytaniu, myślę, że powinny być gotowe jesienią - relacjonuje.
Od początku tego roku krakowski magistrat współpracuje z InPostem przy dostarczaniu świeżo upieczonym rodzicom miejskich wyprawek, które trafiają do paczkomatów właśnie. Urzędomaty dostępne są także w innych miastach Polski - Nowym Targu, Gorzowie Wielkopolskim czy Koszalinie.