Małopolska. Odnotowano wzrost liczby osób bezdomnych
W lutym tego roku przeprowadzono pierwsze po pandemii badanie liczby bezdomnych w Polsce. W działania zaangażowani zostali m.in. funkcjonariusze policji, straży miejskich i gminnych oraz pracownicy socjalni. Zbadano liczbę osób bezdomnych przebywających zarówno w placówkach noclegowych, jak i poza nimi, tj. m.in. w pustostanach, domkach na działkach, altanach działkowych, ulicach, dworcach, piwnicach itd. Badanie przeprowadzono w nocy z 28 na 29 lutego.
Jak się okazało, w Małopolsce określono liczbę osób bezdomnych na 2 093 osoby, co oznacza wzrost o 10,3 proc. w porównaniu z badaniem z 2019 roku (1 893 osoby bezdomne).
1 479 osób przebywało w placówkach instytucjonalnych (wzrost o 0,7%), a 614 osób – poza tego typu placówkami (wzrost o 44,5%). Spośród 2 093 bezdomnych: 83,85% stanowili mężczyźni (1 755, wzrost o 7,54%), 14,76% kobiety (309, wzrost o 31%) oraz 1,39% dzieci (29, wzrost o 16%). Dzieci zdiagnozowano w 2 gminach, wszystkie przebywały wraz z opiekunami w placówkach instytucjonalnych – informuje biuro wojewody małopolskiego.
Największy odsetek wśród badanych stanowili mężczyźni w przedziale wiekowym od 40 do 60 lat, z wykształceniem zawodowym, przebywający na terenie miasta powyżej 100 tys. mieszkańców. Kobiety stanowiły 14,7 proc. ogółu liczby osób bezdomnych. Ze zgromadzonych danych wynika, że 29 osób to obywatele Ukrainy.
Zdecydowana większość osób bezdomnych przebywa w różnego rodzaju placówkach zapewniających tymczasowe schronienie, głównie w schroniskach dla osób bezdomnych, a 118 w zakładach karnych. Najwięcej osób bezdomnych zdiagnozowano w gminach: Kraków (1 241 osób), Tarnów (184), Nowy Sącz (95), Oświęcim (65) oraz Klucze (63). Jedynie 209 osób z grupy bezdomnych w województwie małopolskim zadeklarowało, że nie ma żadnego źródła dochodów. Większość korzysta z zasiłków z pomocy społecznej lub świadczeń emerytowo-rentowych – czytamy w komunikacie.
Przyczynami bezdomności są głównie: uzależnienie od alkoholu, rozpad związku czy eksmisja z miejsca zamieszkania.
Zbliżają się Święta Wielkanocne. To ważne, aby w tym szczególnym czasie także osoby bezdomne miały szansę odczuć świąteczne wsparcie i wziąć udział w śniadaniu wielkanocnym. Z myślą o potrzebujących wojewoda małopolski Krzysztof Jak Klęczar przyznał dotacje organizacjom zajmującym się udzielaniem wsparcia z zakresu pomocy społecznej – pisze biuro wojewody.