Książ Wielki to jedno z najmniejszych miast w Małopolsce. Mieszka w nim mniej ludzi niż na wsiach
Książ Wielki jest jednym z najmniejszych miast położonych w województwie małopolskim. Znajduje się w powiecie miechowskim, w gminie Książ Wielki, której jest siedzibą, nad Niedzicą, około 7 kilometrów od Miechowa. Od Krakowa dzieli go 55 kilometrów. W mieście mieszka, według danych GUS, 817 osób. Książ Wielki uzyskał lokację miejską w drugiej połowie XIV wieku, w 1370 roku. Na początku 1870 roku został zdegradowany. Status miasta odzyskał dopiero 1 stycznia 2023 roku.
Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XII wieku. W 1120 roku kronikarz z klasztoru cystersów w Jędrzejowie wspomniał o osadzie książęcej. Pod koniec XIII wieku na północny zachód od dzisiejszego miasta zbudowano wał obronny. Prawdopodobnie jego zleceniodawcą był Adam z Książa herbu Janina, sędzia krakowski i kasztelan wiślicki. W XIV wieku Książ Wielki należał do Spytka z Melsztyna. Niektóre źródła wspominają sprzeczne daty nadania miejscowości praw miejskich. Padają lata 1333-1370 oraz 1385 rok. Według tej ostatniej daty lokacja miała się odbyć za sprawą królowej Jadwigi na prawie magdeburskim.
W Książu Wielkim można podziwiać obiekty wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. Zaliczają się do nich: kościół parafialny pw. św. Wojciecha wraz z dzwonnicą, cmentarzem i ogrodzeniem z bramką; kościół pw. Świętego Ducha z cmentarzem i ogrodzeniem oraz budynek poklasztorny oraz zespół pałacowy: pałac Mirów, dwa pawilony, założenie ogrodowe z murami i parkiem wraz z okolicznym krajobrazem.
Tak wygląda Książ Wielki, jedno z najmniejszych miast w Małopolsce [GALERIA]
Polecany artykuł: